сьогодні
26
жовтня 2020
Рівненщина першою мала змогу побачити Томос про автокефалію.
12 січня 2019
Dubnosobor

10 січня у Свято-Покровському кафедральному соборі міста Рівне відбувся подячний молебень з нагоди отримання Томосу про автокефалію та утворення Православної Церкви України.

На початку відправи до кафедрального храму урочисто був внесений Томос про автокефалію Православної Церкви України. На Рівненщину він був привезений за особистої ініціативи Святійшого Патріарха Філарета та Президента України Петра Порошенка.

Також для поклоніння вірним цього дня були виставленні кіоти з частками мощей святого великомученика Пантелеймона, великомучениці Варвари та Києво-Печерських святих.

Урочистий молебень, під час якого лунали подячні молитви за отримання Томосу та утворення Правосланої Церкви України, очолив Святійший Патріарх Філарет. Його Святості співслужив архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, єпископ Рівненський і Волинський  Гавриїл (Кризина) та священослужителі єпархії.

Разом з духовенством та чисельними парафіянами молився Президент України Петро Порошенко, голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко, голова Рівненської обласної ради Олександр Данильчук, Рівненский міський голова Володимир Хомко та Народні депутати Юрій Вознюк, Василь Яніцький, Олександр Дехтярчук.

Відправа транслювалась в прямому ефірі телеканалів «Рівне 1» та «Прямий».

По завершенні молебню із повчальним словом до духовентсва та вірян звернувся Святійший Патріарх Філарет, який привітав присутніх із Різдвяними святами та подякував Вселенському Патріарху Варфоломію за рішення про надання автокефалії Православній Церкві України.

Також Святійший Владика зауважив, що процес об’єднання церкви тільки почався: «Ми віримо, що з допомогою Божою ми об’єднаємо в Україні все православ’я в єдину Українську Православну Церкву. Бог створить такі умови, що всі прийдуть до складу ПЦУ. Але нам треба працювати разом із державою».

Патріарх Філарет  додав «Якщо не буде в Україні незалежної церкви, то української держави як такої теж не буде. Тому ми пов’язані». Патріарх наголосив, що «без української церкви не може бути українська держава, а без української держави не може бути автокефальної церкви. Тому і держава, і церква працюють у цьому напрямку разом, не втручаючись. Держава не втручається в церковні справи, а церква не втручається у державні. І це вільний шлях, Божий шлях, прямий шлях, який ми йшли до цього часу і будемо йти. І тому ми віримо в нашу остаточну перемогу. А наша остаточна перемога – прогнати зі сходу агресора – Росію, яка вбиває своїх братів українців, а з другого боку – створити, об’єднати все українське православ’я», – резюмував Святійший Владика.

Окремо Патріарх відзначив зусилля Президента Петра Порошенка: «Попередні президенти теж багато робили для отримання Томосу, але не досягли цього. А Петро Олексійович своєю мудрістю та наполегливістю досяг своєї мети. І ми дякуємо Вам». Він зауважив, що УПЦ Київського Патріархату тривалий час «стукала в двері Вселенського Патріарха, але вони не відчинялись. А чому вони відчинились? Бо Бог створив такі умови, при яких Вселенський Патріарх не міг вчинити інакше… Ми дякуємо, насамперед, Богу за це».

Наостанок Патріарх Філарет вручив Главі держави орден святого апостола Андрія Первозваного.

В свою чергу Петро Порошенко також привітав усіх присутніх у храмі з Різдвом Христовим і нагадав, що цьогоріч воно було дуже особливим, адже Україна і її народ отримали на це свято «великий подарунок від Господа» – українську Православну Церкву.

«Це те, про що молилися і мріяли покоління українців з самого першого дня хрещення України-Руси святим рівноапостольним князем Володимиром. Українці мріяли отримати від Матері-Церкви автокефалію. І 333 роки тому, коли на українську церкву було одягнуто московське ярмо, всі ці роки покоління українців молилися, щоб Господь послав нам незалежність, автокефалію помісної церкви», – сказав він.

«І цього року Господь почув нас. Почув молитви ієрархів і священників, почув молитви парафіян. Коли ми звернулися разом – я як Президент, Верховна Рада, яка підтримала звернення Президента, всі ієрархи українських церков», – додав Петро Порошенко.

«Диво сталося. Всі чекали, що ми будемо вмовляти їх роками, а це трапилося одразу», – сказав Президент і констатував, що тепер «зірка великої православної нації – Православної Церкви України, сяє серед помісних православних церков».

«Ми є одна з найбільших православних націй. І тисячі людей, які зібралися в цьому храмі та ті, хто не потрапив до нього і стоять на вулиці – стоять з подячною молитвою Господу за його подарунок», – додав він.

Президент відзначив, що Рівненщина першою має змогу побачити Томос про автокефалію ПЦУ, який «ще вчора був скріплений підписами всіх членів Синоду Вселенського Патріархату, а сьогодні він вже повернувся в Україну». «Ви сьогодні маєте змогу побачити на власні очі Томос, який чекали покоління українців, який дарував українській церкві автокефалію, який заклав духовний фундамент під державотворення, який дорівнює акту або референдуму про незалежність України», – сказав він.

Глава держави також нагадав як 15 грудня на Об’єднавчому Соборі було створено Православну Церкву України і обрано її предстоятеля: «Хочу подякувати всім, хто молився за те, щоб це стало можливим. І чому це так важливо для мене як для Президента? Бо це не просто створення церкви, а я ще раз наголошую – без цього не може бути вільної і незалежної держави Україна».

«Тому Москва так агресивно боролася, щоб не було у нас канонічної автокефальної православної церкви, визнаної світовим православ’ям, Вселенським Патріархатом. Їм принципово важливо було не відпустити Україну з Російської імперії», – додав Петро Порошенко.

Президент наголосив, що «Томос є свідченням того, що Україна набула волі, незалежності». Глава держави подякував за молитви підтримки і любов до України. Окремо Президент подякував Святійшому Патріарху Філарету: «Можна було би докладати безліч зусиль, але якщо би 25 років тому Його Святість не заклав фундамент у вигляді церкви, на базі якої з’явилася і об’єдналася разом з УАПЦ, ієрархами УПЦ МП, то це все було би неможливим. І от за віру в Україну і в нашу церкву, за рішучі дії на захист України прийняв рішення нагороди Святійшого Патріарха Філарета найвищим званням – Герой України», – сказав Петро Порошенко.

За матеріалами: rivne-cerkva.rv.ua