сьогодні
20
травня 2024
Афонську ікону Божої Матері «Скоропослушниця» вшанували у Володимирському патріаршому соборі.
25 листопада 2017
Dubnosobor

1

Вже понад тисячу років є духовний зв’язок Руси-України з Афоном, починаючи від преподобного Антонія Печерського і до сьогодні. Цим підкреслюється неперервний духовний зв’язок Церкви в Україні зі своєю Матір’ю-Церквою Константинопольською, від якої понад тисячу років тому Київська Русь прийняла хрещення.

22 листопада 2017 року, в день вшанування афонського чудотворного образу Божої Матері «Скоропослушниця», Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі, в якому вже упродовж 6-ти років перебуває шанований список афонської чудотворної ікони, який був спеціально написаний монахами монастиря «Дохіар» та за сприяння мецената Андрія Миколайовича Мацоли переданий влітку 2012 року до собору.

За Божественною літургією Святійшому владиці співлужили: Патріарший намісник митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній, митрополит Львівський і Сокальський Димитрій, митрополит Білгородський і Обоянський Іоасаф, митрополит Луцький і Волинський Михаїл, архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, керуючий справами Київської Патріархії архієпископ Вишгородський Агапіт, архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент, єпископ Запорізький і Мелітопольський Фотій, єпископ Харківський і Богодухівський Митрофан, вікарій Київської єпархії єпископ Васильківський Лаврентій, єпископ Адріан (Кулик), настоятель Свято-Володимирського патріаршого кафедрального собору протоієрей Борис Табачек, намісник Свято-Феодосійського монастиря м. Києва архімандрит Макарій (Папіш), викладачі Київської православної богословської академії у священному сані, численне духовенство Київської та Переяслав-Хмельницької єпархій, а також священнослужителі з Рівненської та Дрогобицької єпархій.

За богослужінням співали три хорові колективи: Патріарший хор Володимирського собору, хор Київської православної богословської академії та кліросний хор Володимирського собору. Частина молитов та піснеспівів була звершена грецькою мовою.

Під час літургії молилися викладачі, аспіранти, студенти Київської православної богословської академії, церковний меценат Андрій Миколайович Мацола із сім’єю, а також численні парафіяни та паломники з Переяслав-Хмельницької, Рівненської, Волинської та інших єпархій.

Проповідь перед Причастям виголосив клірик Свято-Володимирського кафедрального собору протоієрей Леонтій Никитенко.

Після літургії перед чудотворним образом Пресвятої Богородиці «Скоропослушниця» було прочитано акафіст, який завершився молитвою за Україну і величанням Цариці Небесній.

Предстоятель Київського Патріархату привітав всіх зі святом на честь ікони Пресвятої Владичиці нашої Богородиці, яка називається «Скоропослушницею» та закликав на присутніх Боже благословення.

Після завершення богослужіння Святійший Патріарх Філарет поспілкувався з представниками ЗМІ:

“Сьогодні ми вшановуємо ікону Божої Матері “Скоропослушниця”. Ця ікона була написана в давнину на горі Афон і перебуває в Дохіарському монастирі. Ця ікона шанується не тільки на Афоні, але і всією Православною Церквою. Цю точну копію чудотворного образу братія Дохіарського монастиря написала на прохання Андрія Миколайовича Мацоли, її привезли в Київ і подарували Володимирському собору. Православний народ дуже шанує цю ікону. Кожного року 22 листопада ми звершуємо урочисте богослужіння. І ось сьогодні разом з єпископатом, духовенством, великою кількістю віруючих звершили Божественну літургію і акафіст Божій Матері перед Її чесною іконою. Ми молились за прощення наших гріхів і, звичайно, ми молились, щоб Господь послав нашому народу мир, припинив війну на Сході України і подав нам перемогу над агресором”.

Величний Патріарший собор був наповнений молільниками, а до шанованого образу Пресвятої Богородиці ще довгий час йшов безперервний потік віруючих людей.

Довідка:

Появу ікони Пресвятої Богородиці “Скоропослушниця” старці Дохіарського монастиря відносять до часів святого Неофіта, засновника обителі в Х ст.. Першу свою чудотворну силу ця ікона явила в 1664 р. і це сталося за таких обставин. Перед цією чудотворною іконою був прохід, яким отці зазвичай ходили до трапезної; а трапезнику, за своєю посадою, частіше за інших приходилось ходити там не тільки вдень, але й вночі. Інколи він ходив повз цю ікону з запаленим світильником. Одного разу, монах на ім’я Ніл, проходячи вночі, за звичаєм, повз цієї ікони із запаленим світильником, почув від неї наступні слова: «В майбутньому не наближайся сюди із запаленим смолоскипом і не закопчуй Мого образу». Монах вирішив, що це жарт когось із братів, і, не сприйнявши всерйоз знамення, продовжив ходити з лучиною повз ікону. Незабаром трапезар з волі Богородиці був позбавлений зору. Тільки тоді зрозумів Ніл, як він помилився. Монах став дні й ночі молитися перед святою іконою, просячи прощення. Так тривало, поки він знову не почув голос, який сповістив про прощення й прозріння.

Але своє ім’я, відоме нам і сьогодні, образ отримав згодом. За переказами, Божа Матір вимовила, що ікона її з цієї пори іменуватиметься Скоропослушницею, бо “швидку всім, хто молиться до неї, буду являти милість і виконання прохань”. Таким чином, це єдина серед сотень ікон Богородиці, ім’я якій дала сама Пресвята Владичиця.

З часу явлення чудодійної сили від ікони Богоматері «Скоропослушниця» з числа братії обирається благоговійний і досвідчений монах-просмонарій, який постійно знаходиться біля образу Богоматері і звершує вранці і ввечері молебні. Крім цього увечері кожного вівторка і четверга перед чудотворною іконою братія монастиря Дохіар звершує особливий спів Богородиці «параклісіс». Під час цього молебню твориться молитва за здоров’я усіх православних християн та за мир у всьому світі. Після «параклісісу» всі ченці благоговійно вклоняються чесному образові Богородиці. У храмі на честь цієї ікони двічі на тиждень звершується Божественна Літургія. Монахи безперестанно наглядають за лампадами, які висять перед чудотворним ликом Богородиці, щоб їхнє світло ніколи не загасало.

За весь цей час тут звершилось чимало чудес і зцілень. Багатьом сліпим вона дарувала прозріння, калікам знову повертала можливість ходити, розслаблені отримували дар підніматися з ліжка. Благодать від цієї ікони спасала кораблі від затоплення.

До цього часу перед іконою моляться за духовне прозріння, під час різних хвороб, при онкозахворюваннях, просять про допомогу і годування молоком немовляток, моляться також за дітей і сиріт. І найперше моляться «Скоропослушниці», коли не знають, як краще себе повести в тій чи іншій життєвій ситуації. Просять за все, що є добре і благе та принесе користь ближньому.

24099104_511740469181498_858970457_n 24098787_511740459181499_897341965_n 24020181_511740439181501_2030150847_n 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

За матеріалами: eparchia.kyiv.ua