сьогодні
19
травня 2024
Проповідь в 5-у неділю Великого посту.
1 квітня 2023
Dubnosobor

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

У п’яту неділю Великого посту Свята Православна Церква вшановує пам’ять преподобної матері нашої Марії Єгипетської. Коли Свята Чотиридесятниця підходить до свого завершення перед нами постає образ преподобної Марії, яка довгий час була великою грішницею, але з Божою поміччю перемінила своє блудне, сповнене гріхів життя і стала великою праведницею.

Протягом Великого посту Свята Матір Церква неодноразово закликає нас принести достойні плоди покаяння, без якого нема прощення. Приклад того, як щиро і не оглядаючись назад слід каятись у вчинених гріхах, ми бачимо в особі преподобної Марії Єгипетської. Вона, будучи блудницею скотилася до такого стану, що навіть перестала брати гроші за своє ремесло. І ось, яке жахливе чудо відбулося у її житті. Коли вона разом з безліччю паломників прибула до Єрусалиму, в храм Воскресіння, щоб поклонитися Чесному Древу Хреста Господнього, то відчула, що якась сила перешкоджає їй увійти всередину храму. Цього було досить, щоб Марія усвідомила, що перебуває у жахливому стані, в багні гріхів і що вийти з нього можна тільки одним шляхом – скинути з себе все це зло, з Божою поміччю очиститися і почати нове життя. Вона залишила все і пішла в спекотну пустелю, де сорок сім років провела в голоді, спразі, самоті без житла під відкритим небом. За довгі роки перебування в пустелі одяг преподобної повністю зотлів. Щодня борючись з підступами і спокусами диявольськими преподобна Марія з найбільших глибин зла піднялася на вершини святості так, що під час молитви піднімалася в повітрі, переходила річку по воді і мала дар прозорливості.

Як бачимо, улюблені, Марія Єгипетська в своєму житті поєднала і явила дві протилежності, – безодню гріха і висоту благочестя і чесноти. В літах юності, захоплена спокусами пороку, вона 17 років провела в беззаконні, але силою благодаті Божої, як заблудла вівця, знову віднайшлася і була повернута Господом Вседержителем у стадо обраних овець. Марія, не знаючи божественних заповідей, затьмарила в собі образ Божий, а божественним промислом і благодатно оновилася. Преподобна мала непохитну рішучість слідувати за Христом навіть до смерті, а святі отці навчають, що гаряче бажання в мить може принести Богу більші плоди аніж труди тривалого часу без нього. Тому й отримала преподобна Марія від Бога прекрасний і неземний дар святості. Ми ж, нажаль не маємо гарячого бажання йти за Христом, а тому хоча і йдемо за Ним тією ж дорогою, але пересуваємось дуже повільно, часто зупиняємося, а то і взагалі рухаємося назад віддаляючись від свого Творця.

Слід зазначити, що в покаянні криється таємниця нескінченної любові Бога до занепалої і грішної людини. Тяжкі гріхи є величезною горою, але любов Божа є океаном, в якому ця гора тоне. Потрібно тільки скинути її з себе, тобто потрібно покаятися.

Що ж саме ми можемо почерпнути для своєї користі з житія преподобної Марії Єгипетської? Найважливіше ми маємо усвідомити, що осуджувати ближніх наших, тобто всіх тих, хто нас оточує є великим гріхом. Бо і Марію багато, хто осуджував, а вона стала великою святою і отримала нагороду на Небесах за подвиги свої.

Тож молімось до Милосердного Бога, щоб Він з безмежного Свого милосердя відновив Всесильною Своєю благодаттю пропащі душі наші оскверненні багатьма гріхами, щоб ми звільнені від тенет диявольських приносили подячні молитви у покорі серця звертаючись до Нього словами учителя покаяння преподобного Єфрема Сиріна: «Господи дай мені бачити провини мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословен єси на віки віків». Амінь.

rivne-cerkva