сьогодні
23
квітня 2024
Проповідь на свято Благовіщення Пресвятої Богородиці.
24 березня 2024
Dubnosobor

В ім’я Отця, і Сина, і   Святого Духа!

Сьогодні Церква Христова відзначає важливу подію: скромна донька Ізраїлю, Діва Марія, слухає благу звістку про зачаття, а потім народження Сина Божого. Ця подія стала початком сповнення великої обітниці про спасіння роду людського, даної Богом словами про те, що сім’я жінки зітре голову змія, які вперше пролунали ще в Раю.

Відтоді минули тисячоліття, допоки з’явилася довгоочікувана Свята Жінка-Дівиця Небес. Тоді архангел Гавриїл, виконуючи веління Боже, поспішив до Діви: «Ангел, увійшовши до Неї, сказав: радуйся, Благодатна! Господь з Тобою, благословенна Ти в жонах» (Лк. 1, 28).

Про велич цього свята говорить преподобний Максим Сповідник: «Як з жінки почалося падіння, так і від неї почалося спасіння – Богородиця стає другою Євою. Там Адам – а у нас Христос. Там змій, а тут – блага звістка про народження Спасителя». Того, Кого небо і краї землі не вміщують, Дівоча помістила утроба. Але як же понесе Марія вогонь Божества? Престол-бо Його пломеніє промінням осяйним, чи може Діва Тебе носити і бути неопалимою? Якщо опалив вогонь купину в пустелі, вогонь Божества предзнаменував, купину швидше оросив, ніж опалив, то що можна сказати про ту істину, яка не у вогненному полум’ї, а в образі дощу сходить?

Господь вибрав Пречисту Діву Марію з усіх родів як найдостойнішу, щоб Вона послужила найбільшій тайні Боговтілення. Бог зглянувся на Її віру, любов, чистоту і покору, які Вона успадкувала від Своїх праведних родичів Якима й Анни.

Вихована в Законі Господньому в Єрусалимському храмі, Діва Марія освячується Духом Святим і досягає досконалої чистоти й святості, які дозволяють Їй стати Святим Божим Кивотом, Посудиною Божої Благодаті та живою оселею для Всевишнього. Тому архангел Гавриїл і називає Діву Марію Благодатною та запрошує до радості, бо Вона удостоєна стати Матір’ю Господа.

Вона стривожилася на це привітання, тож архангел заспокоїв Її: «Ангел сказав Їй у відповідь: Дух Святий зійде на Тебе, і cила Всевишнього осінить Тебе» (Лк.1. 35). Тож віддаючи Себе на Волю Божу, покірна Діва мовить: «Я раба Господня. Нехай буде Мені за словом твоїм» (Лк.1, 38).

Ісус Христос з’єднується з людиною в особі Пресвятої Діви Марії, щоб примирити людей з Богом, зробити їх спадкоємцями Царства Небесного. Що може бути кращим і радіснішим від цієї великої тайни, хоч і недосяжної для людського розуму?

Радість Божої Матері – це наша радість, бо Господь Своєю Благодаттю не лише з Нею, а й з нами. Тому Свята Церква закликає до радості небо і землю. Як не радіти – Господь приходить на землю, щоб «нас вознести на небо й зробити нас причасниками Божественного єства» (св. Тихон Задонський). Як не радіти сьогодні, коли віруючі в Христа з’єднуються з Ним у Таїнстві Святого Причастя!

Не можна не тішитися, розуміючи, що Пречиста Діва Марія, через втілення Сина Божого, Стала нашою спільною Матір’ю, заступницею за нас, грішних, перед Богом і скорою Помічницею в наших бідах і скорботах.

Через Неї прийшов Христос, лікар немічних. Тим, що сиділи у темряві, засіяло Сонце Правди. Нині невимовна і преславна тайна нам подається, щоб і ми прикрасилися чеснотами й одноголосно прославили Богородицю Діву Марію: Радій, обрадувана, Ти бо днесь Творця всього світу в утробу Свою прийняла, і Тобі всяке творіння хвалу приносить. Відвідай, Благодатна, і нас, убогих і грішних, та сподоби нас царства Сина Твого й Бога нашого, разом з Отцем і Животворящим Його Духом, нині і на віки віків. Амінь.

kolomija.com