сьогодні
26
квітня 2024
Проповідь на Хрестопоклонну неділю Великого посту.
3 квітня 2021
Dubnosobor
В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

У третю неділю Великого постуПроповідь на неділю третю Великого посту Церква Христова, для підкріплення нашого духу, в особливий спосіб подає нам для почитання Святий і Животворчий Господній Хрест. Звідси й назва цієї неділі – Хрестопоклонна.

Святий Хрест повинен нам пригадати безкінечну Божу любов до нас, Христові страждання та спонукує кожного із нас мужньо нести свій хрест щоденного життя. Спаситель закликає всіх: “Коли хто хоче йти за мною, нехай зречеться себе, візьме хрест свій і йде за Мною… Хто не несе свого хреста, і не йде слідом за Мною— не може бути Моїм учеником” (Лк. 9, 23; 14, 27).

Ми, християни, повинні наслідувати Господа в усьому. Найперше ми повинні наслідувати Христову любов, бо саме Його любов до роду людського змусила Спасителя нести Хрест. Святий Іоан Золотоустий навчає: “Хрест Святий – це сила Божа, лікар хворих, хліб голодних та одяг для нагих”. Поклоняючись Чесному і Животворному Хресту, ми признаємо, що це знак Божої любові і знаряддя жертовної смерті, на якому Син Божий приніс себе в жертву за гріхи світу.

Святе Письмо підтверджує: “Так бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Єдинородного, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне” (Ін. 3, 16).

Святі Отці порівнювали сорок днів Великого посту до сорок років мандрівки ізраїльтян із Єгипту до Обітованої землі, від рабства до свободи. Той пасхальний рух мав дати їм нове життя. Потрібно звернути увагу на те, що про Хрест мовиться в усіх піснеспівах цієї неділі, про перемогу і радість. «Радуйся, Хресте преблаженниий, Божественне древо, світло для сущих у темряві, на чотири сторони світу сяйвом твоїм провіщена зоря Христового Воскресіння, сподоби всіх вірних досягти Пасхи»(стихира 8-ї пісні на ранній третьої неділі Великого посту).

Знаряддя ганебної страти Господь Ісус Христос освятив Своїми стражданнями і Своєю Кров’ю, зробивши його знаряддям нашого спасіння. Хрест – це видиме висловлення вірувань християнства, найкоротший символ віри. Під цим знаменням перемоги проходить усе життя християнина. Якщо він зазнає поразки, то це тому, що забув своє знамено, опоганив його, роблячи справи гріха із хрестом на грудях. Християнин же повинен узяти своє знамено, підняти його й освятити ним своє життя.

Хрестопоклонна неділя, дорогі браття і сестри, вчить нас розуміти велике значення святого Хреста для нас не тільки в часі посту, але й для всього нашого життя. Ця неділя показує нам, що де Хрест Господній, там сила, перемога, спасення і воскресення у вічному блаженному житті. Амінь

прот. Василь Табачнюк