сьогодні
19
квітня 2024
На схилі першої седмиці Великого посту.
18 березня 2021
Dubnosobor

Feodor-1Завершується перший тиждень святої Чотиридесятниці, час особливого подвигу і входження у Великий піст. Під кінець першої седмиці Церква бажає зміцнити нас надією, що у нашій боротьбі з дияволом ми не самі, нагадує нам про благодатну поміч, яку отримують християни від свого Творця.

В суботу першої седмиці святого Великого посту, ми згадуємо про дивне чудо з коливом святого славного великомученика Феодора Тирона. Історія цієї події така. Коли імператорський трон посів нечестивець Юліан Відступник, названий так через відречення від Христа і повернення до язичництва, то почалось велике гоніння на християн. Та це гоніння не було таким явним, як при інших нечестивих імператорах: Нероні, Максиміані, Діоклітіані та ін. Юліан вирішив піти на хитрість і задумав таємним способом осквернити християн. Пам’ятаючи, що християни на першому тижні Великого посту особливо очищаються і несуть подвиг, звертаючись до Бога, він наказав градоначальнику забрати з ринку звичайні продукти і виставити для продажу їжу, осквернену ідоложертовною кров’ю, що той зі старанністю виконав.

Це зроблено було для того, щоб осквернилися християни, які купували б цю їжу. Але Всезнаючий Господь не дав здійснитися цьому задумові боговідступника. До міського єпископа Євдоксія Бог послав великого страстотерпця Свого Феодора Тирона.

Святий великомученик представ перед ним не у сні, а явно, і промовив до єпископа: «Як можна скоріше вставши збери стадо Христове і строго накажи нікому нічого не купувати на торжищах, бо все там осквернене ідоложертовною кров’ю за наказом нечестивого царя». Євдоксій не міг зрозуміти, як зможуть всі християни без винятку вберегтись від осквернення. Святий наказав дати їм коливо. Коли ж єпископ здивувався, бо не знав, що означає – «коливо», великомученик сказав: «Варена пшениця, бо так звикли її називати в Євхаїті». Зробивши так, як звелів святий Феодор, Євдоксій зберіг Христове стадо неушкодженим від хитрощів ворога і відступника.

Юліан, бачачи, що його намір не вдався, звелів знову продавати на торгу звичайні товари. Християни ж, радіючи небесній помочі та молитовному заступництву святого великомученика Феодора Тирона, звершили йому велике святкування.

Від давніх часів і до нині, згадуючи благодатну поміч страстотерпця Феодора, православні християни в п’ятницю першої седмиці Великого посту вдячно споживають коливо, освячене після літургії Ранішосвячених Дарів на Молебному канон,і і прославляють Господа Бога та славного Його мученика – Феодора Тирона, його ж молитвами Всемилостивий Господь нехай сподобить і нас пройти дні святої Чотиридесятниці неоскверненими.

прот. Миколай Капітула,

магістр богослов’я, викладач РДС,

клірик Свято-Покровського кафедрального собору м. Рівного

rivne-cerkva