сьогодні
28
березня 2024
Стаття з газети міської ради “Замок”. Історичний факт: святий пророк Ілля покровитель нашого міста
16 грудня 2015
Dubnosobor

Шановні читачі, сьогодні наша розмова піде про пророка Іллю, як покровителя Дубна, в честь якого освячено ценртальний собор нашого міста. Нашим співрозмовником буде настоятель Свято-Іллінського собору, протоієрей Ігор Когут

 3

Отець Ігор, розпочнімо наш діалог з історії храму.

Сучасний храм був побудований на місці старої дерев’яної церкви,  яка була збудована князем К.К. Острозьким у ХVI столітті в честь пророка Іллі та в честь його брата Іллі, з тих пір місто Дубно має свого небесного покровителя.

При храмі ще у 1892 році була відкрита церковно-приходська школа. У 1908 році у ній навчались 54 хлопчики і 47 дівчаток. Свого часу церкві належав цегельний завод, який згодом був зданий в оренду. Ці кошти витрачалися на потреби будівництва нової камяної церкви, яке розпочалося 29 червня 1902 року настоятелем приходу отцем Корнійовичем, а продовжив і завершив його о. Євгеній.

Будівельні роботи завершились у 1908 році. 9 травня цього ж року Свято-Іллінський храм був освячений архієпископом Волинським і Житомирським Антонієм. Згідно з розпорядженням Священного Синоду (указ від 31 серпня 1909 року), Свято-Іллінська церква була перейменована в собор. Під час перебування архиєреїв у м. Дубно в соборі проводилися важливі зустрічі, які вирішували долю міста. Через це собор неофіційно почали називати кафедральним.

Отець Ігор, які на сьогоднішній день святині зберігає храм?

Австрійські війська, захопивши частину території міста Дубна у 1914 році,  зневажливо ставилися до християнських святинь. Вже після вигнання чужинців, у купах сміття було знайдено частину ікон, окремі були порубані, порізані. Зникло багато цінних образів. Невідомо, де знаходилась у той час дорогоцінна Благодатна ікона Богоматері в перлах, яка була подарована князем Костянтином Острозьким спочатку Дубенському Спаському, потім передана Чеснохресному монастиреві, згодом – Іллінському собору. В той час  багато церковних цінностей, дзвонів, ікон зникло назавжди.

Проте, одна унікальна ікона, ще з епохи середньовіччя, дивом уціліла. Це – ікона пророка Іллі з житієм ХVІ ст.. У 1994 році її було передано у фонд Державного історико-культурного заповідника міста Дубна. Згодом вона була реставрована у Львові і зараз знаходиться в каплиці на честь Святого Пророка Іллі, яка утворена при Державному заповіднику Дубенський замок.

У самому ж храмі знаходяться такі святині, як частички мощей: прп. Миколи Святоші, прп. Еразма та прп. Лаврентія Затворника, зберігаються в мощовику на престолі і виносяться на поклоніння вірним у день їх пам`яті та читанні Акафісту преподобним. Ще три частички: муч. мл. Іоанна, муч. Євстратія та муч. Кукші вмонтовані в дубовий підпрестольний хрест, який був знайдений влітку під час реставраційних робіт алтарної частини храму у 2013 році. Також є рака з часточкою мощей св. прп. Іова, ігумена і чудотворця Почаївського, знаходиться з лівої сторони перед сулією. Перед мощами звершуються Акафісти та молебні, де вірні просять у святого угодника помочі та заступництва.

Отець Ігор, є історичні факти, що преподобний Іов Почаївський значний період свого життя присвятив м.Дубно, можете щось про це розповісти в кількох словах.

На запрошення князя К.К. Острозького очолити Хресто-Воздвиженський монастир у м. Дубно з Угринівського монастиря, що на Косівщині Івано-Франківської області,  прибув Іов (Залізо) і два десятки літ боровся за утвердження православ’я, ревно молився тут, зокрема, крім виконання обов’язків ігумена монастиря, він займався друком духовної православної літератури, боровся з унією, яка на той час намагалася займати панівне становище у нашому краї, але, з Божою поміччю, Іов перемагав.

Отець Ігор, а як ви можете охарактеризувати пророка Іллю, покровителя нашого древнього міста.

Пророк Ілля був одним з найсильніших пророків, мав палку проповідь і ревні дії по наверненню людей до Бога, завжди викривав нечестя, був світлом правди і справедливості, вказував на гріхи людей, не зважаючи на особистість, через що мав неприязнь від тогочасних сильних світу цього. Його ще також називають пророком грому, за силою його пророкувань та молитви, він з волі Божої міг стримати дощ на 3 роки і 6 місяців, як розповідає нам святе письмо, і випросити його у Бога після каяття людей. Між іншим, зупинявся він у домі лише благочестивих людей, завжди допомагаючи їм у їхній нужді.

Отець Ігор, а як вам ідея міської ради про встановлення пам’ятника святого Іова Почаївсьокого, ігумена Дубенського Хресто-Воздвиженського монастиря в центрі міста?

Так, мені ця ідея відома, і до неї я відношусь лише позитивно, так як преподобний Іов достойно і довго трудився на нашій Дубенській землі. Звісно, пам’ять і християнська любов до нього живе у серці кожного християнина, але видимої історичної пам’ятки про святого у нашому місті немає, окрім частички його мощей у храмах та маленької каплички в честь преподобного у с. Панталія.

Тому, думаю, буде правильно, окрім і пам’ятного знаку, назвати одну із вулиць нашого міста в честь нього. Проте до таких речей потрібно ставитися Богобоязно  і строго дотримуватись канонів церкви, адже пам’ятник святого – це не просто постамент, а, в першу чергу, святиня. Більше того, щоб нам не накликати гнів Божий, через наругу, яка нажаль може бути припустима людьми під час масових святкувань, не менш важливо підібрати відповідне місце для святині. І спостерігаючи за життям Іова Почаївського, а ми знаємо, що він усамітнювався на молитву в печеру, місце пам’ятного знаку повинно бути спокійним, а сам пам’ятник повинен нести сутність подвижницького монастирського життя.

А от в центрі міста можна встановити придорожній хрест, який буде оберегом загалом для міста, і перед яким будуть звершуватись загально-міські християнські обряди.

Отець Ігор, вже не один рік в нашому місті є назрівшим питання, яке все таки потребує вирішення. Це святкування дня міста в час Успенського посту, який за строгістю прирівнюється до Великого посту. Яка ваша думка з цього приводу?

Так, мабуть, для духовного життя міста це одне з найважливіших питань. Наше суспільство, на мою думку, досягло того періоду коли це питання варто вирішити. На сьогоднішній день, з легкості організації проведення урочистих заходів, це свято приєднано до дня незалежності. Але 24 серпня – це історична дата, виборена кров’ю багатьох українських поколінь, на жаль, ця кров ллється далі. Тому варто цей день пов’язувати з поминання полеглих героїв і молитвою про майбутнє України. Думаю, за Божим промислом, по закінченні буремних подій в Україні, про що ми молимося всі постійно, й сама дата дня незалежності може змінитися. А стосовно святкування дня міста, це право і можливість кожного із нас, якщо ми будемо шанувати Бога, то й Бог буде милостивий до нас.  Оскільки свято – це, перш за все, молитва, тому варто святкування дня міста поєднати з святкуванням християнського свята, яке найбільш пов’язане з історією нашого міста. Серед літніх релігійних свят доцільно звернути увагу на свято пророка Іллі, який, як уже згадувалося і так склалося історично є покровителем нашого міста. Цей день припадає на 2 серпня, поза постом, під час літніх канікул, а також часу проведення відпусток дорослого населення міста. Також найдоречнішим цей день є і через те, що центральний собор Дубна, до якого прилягають центральні вулиці міста святкує своє престольне свято,  на яке збирає багато-чисельну громаду з різних регіонів України.

Дякуємо за цікаву розмову.

Дякую вам, хай Господь у молитвах святого пророка Іллі, преподобного Іова Почаївського та всіх святих землі Української рясно вас благословить.

У ході цієї розмові були підняті дуже важливі питання духовного життя нашого міста, які стосуються кожного дубенчанина, тому, ми вирішили дізнатися думку з цього приводу відомих і активних громадян щодо перенесення святкування дня міста з періоду посту на день покровителя нашого міста пророка Іллі та встановлення пам’ятника святому Іову Почаївському, ігумену Дубенського Хресто-Воздвиженського монастиря.

Ігуменя Анна, насельниця Свято-Варваринського жіночого монастиря м. Дубно.

Я з радістю підтримую цю, мабуть давно, вистраждану ідею перенесення святкування дня міста на свято нашого покровителя пророка Іллі та з радістю сприймаю всім серцем і душею звістку про вшанування преподобного Іова (Залізо) Почаївського встановленням пам’ятника йому за канонами православ’я та встановлення придорожного хреста на площі міста, створивши єдиний архітектурний ансамбль і хай Бог допомагає усім нам.

 

Грицай Віра Іванівна, підприємець, жителька м. Дубно, парафіянка Свято-Іллінського собору.

Так, однозначно підтримую хорошу ідею перенесення святкування дня міста з періоду православного посту на свято пророка Іллі, покровителя нашого міста. Також вважаю, що давно було потрібно вшанувати святого Іова – ігумена Дубенського Чесно-Хрестського монастиря, назвавши в його честь вулицю та встановити величний пам’ятник святому, підібравши для цього відповідне місце, щоб не було наруги над святим. Таким місцем можуть бути скверик біля замку або при в’їзді в місто Дубно навпроти літака, а придорожній хрест на кільці. Але що на це скаже влада і особисто міський голова В.М. Антонюк.

 

Василь Михайлович Антонюк, міський голова.

Наше древнє княже намолене місто Дубно завжди було і є під покровом величних монастирів і церков. Скажу чесно, я вражений до глибини душі, що наша активна громада піднімає такі актуальні питання життя нашого міста. Звичайно, як християнин, як громадянин міста і його голова, я однозначно підтримую громаду і зроблю все можливе для покращення життя нашого міста та для забезпечення духовних потреб жителів.

І величному пам’ятнику святому Іову у нашому місті також бути. Для цього зроблено вже дуже багато. Також встановимо на центральній площі дерев’яний хрест – оберіг нашого міста.  Ми всі ходимо під Богом і хай Бог оберігає нас.

Ці ініціативи православної громади міста, сподіваюся, одностайно підтримає новий депутатський корпус, який налаштований на продуктивну працю для міста, для його громади, для блага людей.

Шегера Ростислав Іванович, підприємець, прихожанин Свято-Іллінського собору.

Я більш ніж впевнений, що не тільки я, моя сім’я і вся християнська родина та громада міста Дубна підтримає цю гарну ідею, бо вважаю глумом святкувати і веселитися в святий піст. Дуже цікавою також є пропозиція мерії щодо встановлення пам’ятника Іова Почаївського в нашому місті. Нарешті визрів час змінювати щось в кращу сторону.

Тетяна Володимирівна Міхновець, вчитель початкових класів Дубенського НВК «Школа-гімназія».

Так, я щиро підтримую пропозицію перенесення свята дня міста. А чому б і не поєднати таке величне свято Іллі і день народження нашого міста. Тим більше, що маємо в центрі такий величний храм. Крім того відомо, що історія нашого міста тісно пов’язана із родом князів Острозьких, які були фундаторами багатьох храмів в нашому краї, в тому числі і дерев’яної церкви на честь пророка Іллі і брата Іллі князя К.К. Острозького. Нехай дух святого пророка оберігає нашу малу Батьківщину.

Наше старовинне місто здавна приваблювало усіх своєю особливою архітектурою. Погодьтеся, ми, дубенчани, маємо чим пишатися. Сьогодні місто ще більше оновлюється. І якби серед архітектурних пам’яток з’явився ще один монумент духовної культури, то це не лише б прикрасило місто, а й напевно сприяло б духовному розвитку його жителів.

Козак Олександр Володимирович, голова Дубенської районної ради, житель міста Дубна.

Я з радістю підтримую актуальне питання сьогодення щодо перенесення святкування дня міста з православного посту на день святого пророка Іллі, та вважаю, що йому варто поставити пам’ятник навпроти Свято-Іллінського собору. Також всіляко підтримую ідею увіковічнення святого Іова (Залізо) Почаївського, встановивши йому пам’ятник та переіменувати одну із вулиць нашого міста в честь святого.

Дупак Надія Петрівна, завідувач відділу Дубенського райтерцентру.

Я є більш як 20 років прихожанкою Свято-Іллінського собору. З радістю вітаю і всіляко підтримую ініціативу прихожан церкви і Дубенської православної громади про восторжествування православ’я в нашому місті про перенесення свята з посту на день покровителя нашого міста пророка Іллі, а також підтримую ідею встановлення пам’ятника святому Іову Почаївському та придорожного хреста – оберега нашого міста. Нехай Всевишній Господь через своїх покровителів їх молитвами оберігає всіх нас, особливо в цей тривожний час.

Покеза Тарас Олегович, лікар, прихожанин Вознесінської УГКЦ м. Дубна.

Вважаю перенесення свята міста Дубна на Іллі позитивне, тому, що більшість жителів центру міста є прихожанами цього собору, який має давню історію в житті міста Дубна. Було б доцільно поставити пам’ятник пророку Іллі у скверику навпроти Іллінського собору. Попри це не заперечую встановити пам’ятник святому Іову за його заслуги перед православною церквою.

Дмитрієва Вікторія Миколаївна, директор ЗОШ І-ІІІ ступеня №1.

Я православна християнка, проживаю в м. Дубно і прихожанкою Свято-Іллінського собору. Я хрестилася, вінчалася та хрестила своїх дітей у цьому соборі. Так як християнка вважаю за потрібне переглянути відзначення дня міста з періоду строгого посту на день вшанування покровителя головного собору і міста.

Щодо увіковічнення пам’яті святого Іова Почаївського, вважаю, що в центрі міста хотілося б мати місце, де відбуваються християнські обряди і цим місцем може бути місце встановлення пам’ятника та придорожнього хреста. Доцільно було б щоб свідомі громадяни долучилися до цієї справи.

Янок Петро Григорович, директор Дубенської СЗОШ № 5.

Вважаю, що питання перенесення свята дня міста є доцільним та на часі і вважаю, що громада м. Дубна схвально прийме цю ідею до реального втілення її в життя. Пам’ятник Іову звичайно що потрібно поставити, підібравши для цього відповідне місце. Варто зважити всі за і проти, оскільки там відбуваються масові гуляння, які часто супроводжуються нехристиянською поведінкою.

Автор щиро дякує настоятелю Свято-Іллінського собору, протоієрею Ігорю Когуту та всім активним громадянам міста в цьому важливому для громади міста проекті. Окрему подяку виношу працівникам державного історико-культурного заповідника м. Дубна за їхню надзвичайно важливу і велику працю щодо вивчення і збереження нашої історії, духовності та культури.

Підготував: Член національної спілки журналістів України, Ю.М. Томко