сьогодні
03
травня 2024
День Святого Духа
19 червня 2016
Dubnosobor

Упродовж богослужбового року Свята Православна Церква вшановує дні пам’яті святих угодників Божих, які своїм життям догодили Богові, деяких із них вшановують двічі на рік, а то й більше. Церква Христова вшановує і дванадесяті Господні та Богородичні свята. У ці дні в храмах відправляють урочисті Богослужіння, під час яких прославляють ту чи іншу подію, що й підкреслює величність свята. Але тільки один раз на рік Церквою встановлено святкувати День Святого Духа, хоч варто нагадати про те, що кожне богослужіння і кожне Таїнство починається з молитви-призивання Духа Святого, та й не лише богослужіння, а навіть ранішні чи вечірні молитви починаються молитвою «Царю Небесний». У другий день Зелених свят Свята Церква в особливий спосіб прославляє Бога – Духа Святого.
Святий Дух — це третя іпостась Пресвятої Тройці. Святе Письмо підтверджує, що Святий Дух рівний Отцеві і Синові. Вже з перших сторінок Біблії читаємо, що ще до створення видимого і невидимого світу «Дух Божий ширяв над поверхнею води» (Бут. 1,2). Божі пророцтва, усі книги Святого Письма написані святими мужами, які були «проваджені Духом Святим» (2Петр. 1,21). Саме Святий Дух надихав деяких людей бачити видіння, або мати пророчі сни (2Сам. 23,2; Йоіл. 3,12; Лк. 1,67). Святий Дух спонукав Ісуса Христа піти в пустелю після Хрещення (Мк. 1,12). І саме Святий Дух після П’ятдесятниці сповнив серця і розум апостолів, які безбоязно й відважно почали проповідувати Слово Боже.
У Святому Писанні читаємо про те, що Дух Святий сходив у вигляді голуба або у вигляді полум’яних язиків. Голуб — це символ смирення, лагідності і добра. Полум’я — символ очищувальної дії Святого Духа й ревності у проповідуванні Святої Євангелії на різних мовах. Дух Святий де хоче, там витає, ніхто із земних людей не вправі наказувати Святому Духові, ми можемо лише просити Його. Цілком неправильними є слова деяких віруючих про те, що в одному храмі є благодать Святого Духа, а в другому її немає, бо до кінця збагнути Промисел Божий людському розуму не під силу. Тому кожен християнин повинен боятися образити чи прогнівити Святого Духа, оскільки гріх зневаги Святого Духа — це гріх, який не прощається. Про це говорить Сам Господь наш Ісус Христос: «І як скаже хто слово на Сина Людського, то йому проститься те, а коли скаже проти Духа Святого, – не проститься того йому ані в цім віці, ані в майбутньому» (Мф. 12,32).

Дух Святий є найбільший наш Благодійник, тому що, не зважаючи на Свою Святість, Він не відкинув нас грішних і нечистих, освятив Своєю благодаттю Церкву і все, що в ній, укріплює, зцілює від хвороб, оживляє мертвих духовно.
Такий великий, милостивий і незбагненний Бог християнський. Воістину, “хто Бог, окрім Господа? І хто Бог, крім нашого Бога?” (Пс. 18, 32).
Браття і сестри! Віруйте в єдиного Бога – Отця, і Сина, і Святого Духа! Звеличуйте Трисвяте, Трисяйне і Триіпостасне Божество! Поклоняйтеся Живоначальній, Всемогутній і Нероздільній Тройці! Бо Вона спасла нас!
Амінь!