сьогодні
19
квітня 2024
Чудотворна ікона Божої Матері «Скоропослушниця».
21 листопада 2020
Dubnosobor

Історія ікони Божої Матері «Скоропослушниця»

Skoroposlushnycya-22-11-2013-01Ікона Божої Матері «Скоропослушниця» з давніх давен знаходиться на Святій Горі Афон в монастирі Дохіар. Найімовірніше написана вона була в десятому столітті.
В середині сімнадцятого століття ця свята ікона була прославлена Богоматір’ю. Образ «Скоропослушниці» висів біля входу в трапезну і біля нього, частіше за всіх ченців, проходив трапезар Ніл. Якось увечері, проходячи з палаючою лучиною повз цієї ікони, Ніл почув голос:
«Більше не наближайся сюди із запаленою лучиною і не закопчуй Мого образу».
Чернець перелякався, але потім, заспокоївшись, розсудив, що це хтось вирішив пожартувати над ним, продовжував і далі ходити з вогнем біля ікони. Скоро знову все повторилося, і голос невидимого співрозмовника сказав:
«Чернець, недостойний цього імені! Чи довго ти будеш так безтурботно і так безсоромно коптити Мій образ?» Після цього у Ніл осліп.
Чернець відразу з покаянням впав на землю і всю ніч провів у молитвах до Божої Матері. Вранці всі ченці дізналися про цю подію і з благоговінням припали до чудотворного образу. Біля ікони запалили лампадку, стежили за тим, щоб вона не гасла, та ще новий трапезар щодня звершував кадіння перед образом. А сліпий Ніл не відходив від ікони, і весь час молився Святій Діві благаючи за прозріння. Богородиця почула його прохання і він, незабаром почув голос:
«Ніле! Почута твоя молитва, ти прощений, і зір знову дається очам твоїм. Коли отримаєш ти цю милість від Мене, повідом братії, що Я є їхнім покровом, промислом і захистом їхньої обителі, освяченій на честь Архангелів. Нехай вони і всі православні християни звертаються до Мене в потребах, і Я не залишу нікого: всім, хто з благоговінням до Мене звертатиметься буду Заступницею, і молитви всіх будуть виконувати благаючи Сина і Бога Мого, тому з цього часу називатиметься Моя ікона «Скоропослушницею», тому що швидку всім, буду являти милість і виконання прохань».
Ця історія швидко розійшлася по афонським монастирям і до чудотворної ікони почали приходити паломники з інших монастирів. Ченці прославляли Богородицю за те, що вона захищає Святий Афон і показує це своїми чудесами. Місце, де знаходився образ Богоматері облагородили, закрили прохід з трапезної, а з правого боку побудували храм на честь ікони «Скоропослушниця». Також встановили спеціальне постійне вшанування на честь ікони. Біля неї став невідлучно перебувати ієромонах, який стежив за лампадою, а вранці та ввечері звершував молебні співи.
Пресвята Богородиця багатьом допомогла через цю ікону: сліпі прозрівали, немічні зцілювалися. Були помічені випадки, коли людей позбувалися від падучої хвороби і навіть від одержимості та бісів. За молитвами перед цією іконою люди рятувалися від корабельних аварій, а також Богородиця допомагала визволяючи з рабства або полону.
До сьогоднішнього дня ікона Божої Матері «Скоропослусниця» знаходиться в монастирі Дохіар і братія обителі щовівторка та щочетверга, після вечірнього богослужіння, звершують канон перед цим чудотворним образом.
Точної дати, коли відбулося чудо з монахом Нілом, не зберіглося, тому свято на честь ікони «Скоропослушниця» встановлено 9/22 листопада на наступний день після престольного свята монастиря Дохіар – дня вшанування Архистратига Божу Михаїла та всіх небесних силам безплотних.
Шанування образу Богоматері «Скоропослушниці» розійшлося на весь Православний світ і тому списки та копії з цієї чудотворної ікони почали з’являтися в багатьох монастирях і храмах. Так, для Свято-Покровського собору міста Рівне благодійниками було подаровано ікону Пресвятої Богородиці «Скоропослушниця», яку привезли паломники зі Святої гори Афон і вона постійно перебуває в нижньому храмі кафедрального собору на честь Всіх святих землі Волинської.
До цих пір Пресвята Богородиця виконує Свою обіцянку – через Свій образ «Скоропослушниця» допомагає і втішає всіх, хто з вірою звертається до Неї та Її Божественного Сина.
facebook.com