сьогодні
29
березня 2024
26 червня – Ікони Божої Матері “Пом’якшення злих сердець” або “Семистрільна”.
25 серпня 2018
Dubnosobor

Семистрільна ікона Божої Матері — один з найбільш шанованих віруючими православних образів.

Святий Симеон Богоприємець під впливом Духа Божого побачив у Христі, принесеному Дівою Марією в Єрусалимський храм на 40-й день після народження, не просто дитину, а очікуваного всім ізраїльським народом Месію, Визволителя. Вбачаючи також прозорливими очима, що перед ним – безмужня Мати, старець звернувся до Діви Марії: От лежить Цей на падіння й на піднесення багатьох в Ізраїлі. І буде Він предметом сперечань: одні говоритимуть, що Він благий, інші, навпаки, що обманює народ. І зроблять Його, за словом пророка Єремії, як мішень, у яку стріляють, повісивши Його на дереві хресному, і, як стрілами, простромивши Його цвяхами й списом. У той час і Тобі Самій, безмужня Матір, пройде крізь душу зброя скорботи й хвороби сердечної, коли побачиш Ти Сина Твого прибитого на хресті й коли Його будеш проводжати зі світу з великою скорботою й риданнями.

Звичайно Вона зображається із сімома увіткнутими в серце мечами. Число «сім» у Писанні взагалі означає «повноту» чого-небудь, а в цьому випадку – «повноту горя, скорботи сердечної», перенесених Пресвятою Дівою Марією під час Її життя на землі. Тож цілком зрозуміло, чому ця ікона називається ще «Симеонове пророцтво».

Вона ж називається і «Пом’якшення злих сердець». Цього дня віруючі возсилають до Діви Марії молитви про пом’якшення сердець тих, хто йде до нас зі злом, заздрісними помислами; про захист від ворогів та недоброзичливців, а також щоб усередині роду не було ворожнечі.

 Молячись перед ним, віряни просять у Пресвятої Богородиці допомоги й заступництва в ситуаціях, коли потрібно примирити ворогуючих або позбутися від жорстокосердості й нападів вороже налаштованих людей. Також моляться про зцілення кульгавих та при епідемії холери. Під час воїн перед цією іконою просять допомоги та захисту солдатам.

Відповідно до церковного переказу, Семистрільний образ був написаний в середньовіччі, більше 500 років тому. Відомою ікона стала в Тошинському храмі святого Іоанна Богослова недалеко від Вологди (Росія). Один кульгавий селянин, який вже не мав надії на зцілення, уві сні почув голос, який для зцілення від недуги велів відправитися на дзвіницю місцевої церкви та знайти там образ Богородиці і помолитися перед ним.

Цій людині в церкві не повірили, і тільки з третього разу дозволили піднятися на дзвіницю. Присутні здивувалися, оскільки віднайдений образ вже багато років був покритий шаром бруду й служив однією зі сходинок. Перед оновленою іконою був відслужений молебень, під час якого, помолившись, селянин отримав зцілення.

Згодом про диво призабули і напевно не згадали би про цю ікону, якби не епідемія холери, яка сталася в Вологодській губернії в 1830 році. Так сталося, що через місто перевозили багато православних святинь. Серед них опинився і образ «Семистрільна», який розмістили у Димитрівській церкві в Заріччі. Хресною ходою мешканці обнесли ікону навколо Вологди, після чого спалах захворювання закінчилася.

Після революції 1917 року цей чудотворний образ безслідно зник.

За церковним календарем святкування на честь цієї ікони відбувається 26 серпня.