сьогодні
18
квітня 2024
22 листопада Свята Православна Церква вшанувує образ Пресвятої Богородиці “Скоропослушниця”.
21 листопада 2015
Dubnosobor

Історія явлення ікони Богородиці «Скоропослушниця»

На Святій Горі Афон, яка здавна є уділом Пресвятої Владичиці Богородиці, є чимало святинь, серед яких чудотворна ікона Божої Матері «Скоропослушниця» або «Найчутливіша». Знаходиться вона в монастирі, що зветься «Дохаріу» або «Дохіар». «Дохіон» грецькою мовою означає і якусь посудину, і затишне житло, і монастирську палату, в якій зберігаються різні речі, потрібні для життя обителі; дохіаром же на Святій Горі називають палатного, який відає майном.

file_736

Про чудотворну ікону «Соропослушниця» ми в нього знаходимо такі відомості: «Крім цього чудового храму, — перед описом ікони йде мова про центральний храм монастиря на честь святих архангелів, — є й інші, менші, тобто параклісії, і їх тут сім

1) Параклісій святих сорока мучеників, прибудований до стіни цього ж великого храму з північного боку

2) Параклісій, який зветься Панагія, тобто Пресвятої Богородиці Найчутливішої: він був згодом збудований ченцями біля дверей монастирської трапезної; він має купол, покритий оловом, і чудове переддвер’я для вшанування її чудотворної ікони, яка висить там же, в переддвер’ї, на стіні трапезної, всіма вшанована, і перед нею незгасно горить срібний світильник; її не могли через незручність місця оздобити всередині, отож лишили її зовні, тобто в притворі, прикрасивши все навколо її ківоту.

Цей параклісій разом із переддвер’ям був тоді оздоблений розписами, і то не просто, а весь псалом «Хваліть Господа з небес, хваліть Його в вишніх» змальовано в особах, на подив глядачам. Переддвер’я ж його, разом із трапезною та переддвер’ям великої церкви, перебуває під одним дахом, так гарно, як у жодному іншому монастирі, бо ченці, після служби виходячи з соборного храму, проходять оці два переддвер’я і спокійно входять у трапезну та виходять із неї за всякої непогоди. До того ж входячи і виходячи, вони побожно поклоняються згаданій вище чудотворній іконі Богородиці; вони назвали її Скоропослушницею, тому що багато хто з тих, хто їй молився був почутий; згодом же і створений при ній і на її честь параклісій назвали цим же ім’ям…» (Григорович-Барський В. Мандри по святих місцях Сходу з 1723 по 1747 рік).

Athos_dochiariou_axb01

монастир Дохіар

В інших джерелах ми знаходимо і більш детальну інформацію про чудотворну ікону Божої Матері «Скоропослушниця». Появу цієї ікони відносять старці монастиря до часів св. Неофіта, засновника монастиря у Х ст. Вона так сягає у глибину віків і віддалена від нас своїм походженням, що дійсно є чудотворною. Фарби на ній, хоч і втратили свою колористику, але не настільки, як можна було б очікувати із-за давності цієї ікони.

Першу свою чудотворну силу ця ікона явила в 1664 р. і це сталося за таких обставин. Перед цією чудотворною іконою був прохід, яким отці зазвичай ходили до трапезної; а трапезнику, за своєю посадою, частіше за інших приходилось ходити там не тільки вдень, але й вночі. Інколи він ходив повз цю ікону з запаленим світильником. Одного разу, монах на ім’я Ніл, проходячи вночі, за звичаєм, повз цієї ікони із запаленим світильником, почув від неї наступні слова: «В майбутньому не наближайся сюди із запаленим смолоскипом і не закопчуй Мого образу». Почувши людський голос в незвичну пору ночі, і тоді, коли нікого в трапезі не було, окрім нього, Ніл спочатку злякався; і подумав, що ці слова напевно хтось таки промовив із братії. Він не звернув на них уваги і спокійно пішов до своєї келії. Так продовжував Ніл ходити вночі із запаленим каганцем ще якийсь період часу, допоки не почув ще один голос від ікони: «Монах, недостойний ти такого імені! Чи довго ти так безпечно і так безсоромно коптитимеш перед Моєю іконою?». За цих слів нещасний був уражений сліпотою. Тоді він пригадав і той перший голос, який чув від цієї ікони, ставши себе картати за таку неувагу до Пресвятої Богородиці та Її чесного зображення.

skoroposlushnycja001

Монах Ніл, будучи осліпленим, з розчуленням впав перед іконою ниць і залишався в такому вигляді аж до ранку. Вранці братія знайшла його лежачим і він став розповідати про те, що сталося з ним. Настрашені ченці з благоговінням і трепетом також попадали на коліна перед іконою і відразу запалили перед нею невгасаючу лампаду, прийнявши за правило кожний вечір кадити ладан перед святою іконою.

img_3112

Skoroposlushnycya-22-11-2013-14

При цій іконі залишався і монах Ніл, слізно молячись до Богородиці. Він прийняв рішення не відходити від ікони до того часу, аж поки не отримає прощення у своєму гріху та зцілення від чудотворного образу. День і ніч він слізно молився і плакав перед зображенням Божественної Марії, Матері Господа нашого; смиренно і глибоко каявся за неувагу до Її перестороги і Вона як блага Заступниця, за тих, хто кається, не зневажила ураженого сліпотою ченця. Одного разу, коли він молився перед Її чудотворною іконою, раптом почув від неї милостивий голос: «Ніл! Твоя молитва почута, ти прощений, і зір очам твоїм повертається. Сповісти всій братії, що Я є покровом, провидінням і захистом цього монастиря, посвяченого архангелам. Нехай вони і всі православні християни звертаються до мене у своїх скорботах і проханнях, і Я всіх їх почую; всім, хто з благоговінням до Мене буде приходити, Я буду заступницею, і молитви всіх будуть виконані Сином і Богом Моїм заради Мого заступництва перед Ним. Віднині ця Моя ікона буде називатися «Скоропослушницею», тому що миттєву буду Я являти милість до тих, хто буде приходити до неї і прохання їхні будуть вмить почутим». Після цього голосу, який відходив від ікони, Ніл став бачити.

skoroposlushnycja002

Слух про чудесне зцілення та заповіт Богоматері швидко рознісся по Святій Горі Афон і багато хто із ченців, бажаючи бути учасниками такої дивної події, звідусіль приходили в Дохіарський монастир. Всі вклонялися перед чудотворною іконою Божої Матері та із здивуванням дивились на зціленого від сліпоти Ніла. Братія монастиря, помолившись Богородиці і дякуючи за Її велику милість до обителі, постановила прохід в трапезу повз цієї ікони припинити і огородити місце перед чудотворним образом. Згодом тут постала каплиця. Оскільки свята ікона «Скоропослушниця» знаходилась на західній стіні, то з правого її боку ченці збудували прекрасний храм Пресвятої Богородиці Скоропослушниці.

З часу явлення чудотворної сили від ікони Богоматері «Скоропослушниця» з числа братії обирається благоговійний і досвідчений монах-просмонарій, який постійно знаходиться біля образу Богоматері і звершує вранці і ввечері молебні. Крім цього увечері кожного вівторка і четверга перед чудотворною іконою братія монастиря Дохіар звершує особливий спів Богородиці «параклісіс». Під час цього молебню твориться молитва за здоров’я усіх православних християн та за мир у всьому світі. Після «параклісісу» всі ченці благоговійно вклоняються чесному образу Богородиці. У храмі на честь цієї ікони двічі на тиждень звершується Божественна Літургія. Монахи безперестанно наглядають за лампадами, які висять перед чудотворним ликом Богородиці, щоб їхнє світло ніколи не загасало. Всіх лампад перед іконою є 20, із них незгасаючими є 6 (Вышний покров над Афоном или сказания о святых чудотворных на Афоне прославившихся иконах. Свято-Троицкая Сергиева Лавра, 1997. с 43-48).

Свята ікона Божественної «Скоропослушниці» засяяла на Афоні, як другий місяць. За період з 1664 р. тут звершилось чимало чудес і зцілень. Багатьом сліпим вона дарувала прозріння, калікам знову повертала можливість ходити, розслаблені отримували дар підніматися з ліжка. Благодать від цієї ікони спасала кораблі від затоплення. До цього часу перед іконою моляться  за духовне прозріння, під час різних хвороб, при онкозахворюваннях, просять про допомогу і годування молоком немовляток, моляться також за дітей і сиріт. І перш за все моляться «Скоропослушниці», коли не знають, як краще себе повести в тій чи іншій життєвій ситуації. Просять за все, що є добре і благе та принесе користь ближньому.

skoroposlushnycja003 skoroposlushnycja004

У червні 2012 року список чудотворної ікони Пресвятої Богородиці «Скоропослушниця» було передано в дар Святійшому Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету. І з цього часу ця чудотворна ікона перебуває у Свято-Володимирському соборі. Це один із небагатьох списків цієї славної і знаної в Православному світі ікони, який створений ченцями афонського монастиря Дохіар списком з чудотворної ікони Пресвятої Богородиці «Скоропослушниця». Ця Святиня в особливому ківоті розташована в передній лівій частині собору.

1715358 1715362

Православна Церква прославляє ікону Божої Матері «Скоропослушниця» 22 листопада.

АКАФІСТ ІКОНІ БОЖОЇ МАТЕРІ

СКОРОПОСЛУШНИЦЯ

Кондак 1

Вибраній від всіх родів Божій Матері і Цариці, Яка скоропослушно приймає смиренні молитви, і потоки зцілюючі виливає вірним від ікони Своєї святої, подячні пісні приносимо: Ти ж, о всемилостива Заступнице, прихилися милостиво до голосів наших похвальних, і від всяких бід визволи нас, що взиваємо до Тебе:

Радуйся, всеблагая Скоропослушнице, що прохання наші на благо сповняєш.

Ікос 1

Ангелів собори благоговійно тобі служать, і всі Небесні Сили невмовкаючими голосами Тебе ублажають, Богородице Діво, що породила ангелів Царя Христа Бога, ми ж грішні, уподібнюватись їм насмілюємося, і достойно благохвалити Тебе невміючи, смиренномудренно взиваємо до тебе так:

Радуйся, неприступного Божества сяяння;

Радуйся, ангелам неперестаюче здивування.

Радуйся, Трапезо свята, що хлібом життя нас насичуєш;

Радуйся, маслино благо плодовита, що єлеєм милості серця наші помазуєш.

Радуйся, дарів Божої благодаті скарбнице невсякаюча;

Радуйся, чудес річко приснотекуча.

Радуйся, ображених заступнице;

Радуйся, скорботних утішителько.

Радуйся, тих хто в бідах перебуває, помічнице;

Радуйся, хворих цілителько.

Радуйся, розслабленних зміцнення;

Радуйся, ув’язненних звільнення.

Радуйся, всеблагая Скоропослушнице, що прохання наші на благо сповняєш.

Кондак 2

Бачачи милосердя Твоє невичерпне, Владичице, і багато чудес, Тобою вчинених та повсякчасно явленних через святі ікони Твої, ними ж як, зірками богосвітлими, весь світ християнський прикрасила єси, величаємо Тебе, що звеличила рід наш Твоїм благоволінням, і з любов’ю поклоняємось до пречистого Твого зображення, взиваючи до Сина Твого Христа Бога: Алилуя.

Ікос 2

Розум небесний відкриваючи, Богородице, благозволила єси у земному уділі Твоєму – Святій Горі Афонській, багатьма чудесами прославити ікону Твою, яку Сама Скоропослушницею назвала голосом Божественним, який від неї виходив, щоб всі, бачачи таке Твоє від неї благовоління, пісенно до Тебе взивали:

Радуйся, милосердна за нас перед Христом Мати;

Радуйся, Духа Святого оселе.

Радуйся, любові Божої до людей виявлення;

Радуйся, роду людського звеличення.

Радуйся, світла палато Бога Слова;

Радуйся, Святіша за всіх святих.

Радуйся, що породила Божественного Агнця;

Радуйся, що виростила нам голос життя.

Радуйся, посудино золота, в якій носиться манна;

Радуйся, годувальнице, Годувальника вселеної.

Радуйся, бо ми через заступництво Твоє спастися надіємось;

Радуйся, бо ми молитвами Твоїми насліддя небесне очікуємо отримати.

Радуйся, всеблагая Скоропослушнице, що прохання наші на благо сповняєш.
Кондак 3
Силою Божою діючи, того хто ходив неблагоговійно перед святою Твоєю іконою у Дохіарській обителі, трапезника Ніла, сліпотою і розслабленням тіла покарала єси, Богородице Діво, щоб й інші не насмілювались зневажати Тебе у Пречистому Твоєму образі, його ж запорукою благовоління Твого всій Афонській Горі дарувала Ти милостиво, щоб всі насельники її голосами преподобними заспівали Народженому від Тебе Богу Слову: Алилуя.

Ікос 3

Маючи любов велику до людей, які викуплені Кров’ю Сина Твого і Бога, Владичице Всеблагая, покаяння трапезника Ніла милостиво прийняла єси і зцілення йому від сліпоти і розслаблення дарувала єси, щоб служив повсякчасно тобі і молитви невмовкаючі приносив Тобі перед багатозцілюючою Твоєю іконою, так взиваючи:

Радуйся, Іоакима і Анни плід святий;

Радуйся, бо Ти породила Того, Хто знищив главу давнього змія.

Радуйся, Преблагословенна між жінками;

Радуйся, що породила нетлінно Спаса душ наших.

Радуйся, бо Ти дівство і народження чудесно в Собі поєднала;

Радуйся, бо Ти в обох єствах непорочно Себе зберегла.

Радуйся, всієї вселеної чудо велике;

Радуйся, всіх родів земних здивування.

Радуйся, тих хто згрішив, виправлення;

Радуйся, тих хто кається в добродітелях, утвердження.

Радуйся, бо Ти непам’ятозлобно наказуєш;

Радуйся, бо Ти благосердно напоумляєш.

Радуйся, всеблагая Скоропослушнице, що прохання наші на благо сповняєш.
Кондак 4

Ті, хто бурі житейської уникають і в тихе пристановище спасіння на Гору Афонську приходять, знаходять тут втіху благодатну і допомогу Божественну від святої ікони Твоєї, Богородице, від неї ж проміння чудес розсіваєш, і потоки милості Твоєї сповна виливаєш. Через це всі, хто хоче в пустелях Афону жати спасіння, величаючи материнські щедроти Твої, подячно  співають Богові: Алилуя.
Ікос 4
Чуючи голос Божественний від святої ікони Твоєї, Владичице, трапезник Ніл зрозумів,  що для тих хто з вірою і любов’ю прибігає до чудотворної Твоєї ікони, Ти можеш бути Скоропослушницею і прийнявши від неї напоумлення своєї розсіяності і прозріння сліпим своїм очам, виголосив Тобі від душі подячно:

Радуйся, бо Ти тимчасовим покаранням неуважних напоумляєш;

Радуйся, бо тих хто грішить милостиво, Ти покаяння приймаєш.

Радуйся, бо Ти на дорогу виправлення заблудлих наставляєш;

Радуйся, бо Ти рани гріховні благосердно зціляєш.

Радуйся, бо Ти байдужих викриваєш;

Радуйся, бо Ти через гіркоту тілесних страждань вічних мук позбавляєш.

Радуйся, бо Ти хвилювання пристрастей вгамовуєш;

Радуйся, бо Ти руку допомоги Твоєї тим, хто гине, простягаєш.

Радуйся, безнадійних надія;

Радуйся, скорботних відрадо.

Радуйся, нагих зодягнення;

Радуйся, сиріт утіхо.

Радуйся, всеблагая Скоропослушнице, що прохання наші на благо сповняєш.
Кондак 5

Богозвіщенні слова Твої, побачивши ченці обителі Дохіарської, Тобі, Божественній Скоропослушниці, храм спорудили при трапезі, там де чудотворна ікона Твоя перебуває, Пречиста Діво, і всіх вірних втішає знаменнями Твоєї милості, її ж не позбав і нас смиренних, що достойно Тебе оспівуємо і взиваємо чудес Творцю Богу: Алилуя.

Ікос 5

Бачачи потоки щедрот, що від ікони Твоєї Скоропослушниці виточуєш, всі ченці гори Афонської сходились до неї на поклоніння. Ти ж, Мати Божа, всім за потребою дари милості Твоєї невичерпно подаєш від чудотворного Твого образу, подвигаючи всіх подячно Тобі співати:

Радуйся, Мати милосердя і щедрот;

Радуйся, одухотворений Престоле Вседержителя.

Радуйся, бо Ти Сину Божому плоть подала;

Радуйся, палато безсіменного зачаття.

Радуйся, бо Ти Безплотного втілила;

Радуйся, бо Ти людину з Богом з’єднала.

Радуйся, преподобних бажане споглядання;

Радуйся, посників Божественне радування.

Радуйся. пустинножителів тиха радосте;

Радуйся, ченців міцна надія.

Радуйся, бо Ти демонські полки перемагаєш;

Радуйся, бо Ти ворогів спасіння людського посоромлюєш.

Радуйся, всеблагая Скоропослушнице, що прохання наші на благо сповняєш.

Кондак 6

Проповідує Гора Афонська милості й чудеса Твої Преблагословенна Мати Господа нашого, і світло красується багатьма чудотворними іконами Твоїми, серед яких ікона Твоя Скоропослушниця Тобою ж названа, як місяць повний, променями чудес немеркнучи сяє, освітлюючи душі наші  світлом Божої благодаті і подвизаючи нас хвалебно взивати до Того, Хто прославив Тебе, Триєдиного Бога: Алилуя.

Ікос 6

Засяяло єси у пречистій іконі Твоїй, Маріє Богородице, світло спасіння всім, які заблукали у пітьмі гріхів і страстей, її ж назвала Ти Скоропослушницею, для тих хто молиться перед нею з вірою і благоговінням від душі, скору допомогу подаєш, а вони співають Тобі так:

Радуйся, блискавко, що душі просвітляєш;

Радуйся, громе страшний, для тих хто спокушає.

Радуйся, безпечне пристановище, для тих хто втомився від хвиль житейського моря;

Радуйся, тихе пристановище для тих, хто знемагає під хвилями страстей.

Радуйся, молодих наставнице ціломудрости;

Радуйся, покрове і огорожо дівства.

Радуйся, бо Ти серце зкам’яніле пом’якшуєш;

Радуйся, бо Ти охолодження душевне благодатно зігріваєш.

Радуйся, бо Ти на стежку спасіння вірних наставляєш;

Радуйся, бо від доріг погибельних, тих хто спотикається, Ти відводиш.

Радуйся, Споручниця наша до Сина Твого і Бога;

Радуйся, бо Ти повсякчасно молиш Його про помилування нас грішних.

Радуйся, всеблагая Скоропослушнице, що прохання наші на благо сповняєш.

Кондак 7

Бажаючи всім показати любов Твою велику до християнського роду, Богородице Преблагая, в уділ Твій земний Гору Афонську вибрала, і в ній оселі чернечі помножила єси, щоб всі, хто знемагає від житейської суєти, змогли знаходити тут тихе і зручне пристановище для спасіння і Тобою підтримані, сподобились насліддя Небесного і співати зі святими Пресвятій Тройці: Алилуя.
Ікос 7
Нове знамення милосердя Твого з’явила єси, Владичице, у чудесній прославі ікони Твоєї Скоропослушниці, не тільки бо ченцям Гори Афонської, але й всім православним християнам, в яких благоговійно шанується цієї ікони Твоєї зображення, щоб усі Тобі співали:

Радуйся, Бога нашого Мати;

Радуйся, у різдві й після різдва Діво.

Радуйся, бо Тебе ублажають всі народи;

Радуйся, Бо створив Тобі велич Всемогутній.

Радуйся, бо зглянувся на смирення Твоє Господь;

Радуйся, бо зажадав доброти Твоєї Цар царів.

Радуйся, Дочко благословенна Отця Небесного;

Радуйся, Діво родитильнице Сина Предвічного.

Радуйся, оселе непорочна Духа Святого;

Радуйся, Таємнице Божественної благодаті.

Радуйся. небесного світу прикрасо;

Радуйся, земного світу заступнице.

Радуйся, всеблагая Скоропослушнице, що прохання наші на благо сповняєш.

Кондак 8

Подорожуючими і пришельцями всі ми на землі є, і за словом апостола, не маємо тут постійного місця, але до кого прийдемо, Владичице, у скорботах мандрування нашого, якщо не до Тебе, Всеблагая? Не відкинь нас, Мати Божа, і не промовляй до нас: «Не знаю вас, через беззаконня ваші!», – але помилуй нас, убогих і немічних, і прийми нас до вічних осель, Покровительнице наша, щоб ми радісно заспівали у славі Небесній Царю слави Христу: Алилуя.

Ікос 8

Всім вірним приємно є дивитись на святу ікону Твою, Владичице, бо на неї Тебе бачимо, на руці Твоїй тримаєш Ти Предвічне Немовля Господа нашого Ісуса Христа, Йому ж поклоняючись чино, як Творцю і Богу нашому, Тобі, істинній Богородиці, молитовно взиваємо:

Радуйся, обрадувана архангельським благовіщенням Приснодіво;

Радуйся, Невісто неневісная.

Радуйся, Мати Світла розумного, що всіх душі просвітлює;

Радуйся, Престоле одухотворений небес і землі Творця.

Радуйся, смиренна голубко;

Радуйся, непорочна агнице.

Радуйся, чашо, що черпає радість;

Радуйся, невичерпна посудино води живої.

Радуйся, мироположнице благоухання Христового;

Радуйся, бо Тобою сморід страстей наших відгониться.

Радуйся, бо через Тебе ми пізнали Сина Божого;

Радуйся, бо через Тебе ми навчилися поклонятися Триєдиному Богові.

Радуйся, всеблагая Скоропослушнице, що прохання наші на благо сповняєш.

Кондак 9

Всі народи ублажають Тебе, благословенна Маріє Богородице, від Сходу бо і до Заходу прославляється ім’я Твоє, ченців собори Покровителькою Тебе своєю вважають, а найбільше ті, що подвизаються в уділі Твоєму – Горі Афонській, її ж особливим благословенням Твоїм осінила єси, багато бо чудес тут звершуєш, і милості Твої великі насельникам Афонським являєш, які вдячно співають про Тебе Богові: Алилуя.

Ікос 9

Багатьма словами суємудренні не можуть пізнати тайну Твого приснодівства, Богородице, і не можуть пояснити силу чудотворну, що від ікон Твоїх виходить на зцілення недужих і на всяку користь душевну й тілесну людям. Ми ж православно і безсумнівно Приснодівою Тебе сповідуючи, вірно поклоняємось іконі Твоїй святій, і взиваємо до тебе так:

Радуйся, бо ти невірних відкидаєш;

Радуйся, вірних велика похвало.

Радуйся, бо Ти чисто й нетлінно Христа породила;

Радуйся, бо Ти ключі дівства не пошкодила в різдві Твоїм.

Радуйся, Мати й Діво преблагословенна;

Радуйся, Богородице препрославленна.

Радуйся, дів звеличення;

Радуйся, матерів повсякчасне радування.

Радуйся, єдина непорочна й блага між жінками;

Радуйся, бо Ти породила обіцяного Сокрушителя глави змія.

Радуйся, бо Ти упалих праотців від осудження давнього визволила;

Радуйся, бо Ти Едем замкнений від людей відкрила Різдвом Твоїм.

Радуйся, всеблагая Скоропослушнице, що прохання наші на благо сповняєш.

Кондак 10

Спасіння подаючи христоіменитим людям, благозволила Ти, Богородице, земний уділ Твій, Гору Афонську, визначити для подвигу чернечого, і промовляла ти у видінні першому пустинножителю Афонському, преподобному Петру: «Бути Горі цій житлом для ченців повсякчасним», – обітницями благими втішивши його, Ти стала Помічницею і Покровителькою всім, тим хто подвизається на ній благовгодно, дарами потрібними їх обдаровуючи і від всяких бід спасаючи, щоб соборно співали Тобі: Алилуя.

Ікос 10

Стіна єси захисна, Діво, ченцям православним, і всім, хто подвизається в чистості дівства, тим то до уділу Твого земного, Гори Афонської, заборонила входити жінкам, щоб без спокуси гріховної перебували тут ченці, на Тебе єдину після Бога надію спасіння покладаючи, і Тобі взиваючи так:

Радуйся, нев’янучий цвіте дівства;

Радуйся, найкраща лілеє польова.

Радуйся, світлоносна сінь небесна, що ревнитилів чистоти осіняєш;

Радуйся, премудрості Божої свиток, що охоронців чистоти умудряєш.

Радуйся, ченцям, які подвизаються чесно, податильнице спасіння;

Радуйся, пустинножителів Гори Афонської покрове і огорожо.

Радуйся, бо Ти радість благодатну виливаєш на тих, хто Бога любить;

Радуйся, бо Ти втіху подаєш для душ зневажених.

Радуйся, живителько дів і сиріт;

Радуйся, бо Ти любов’ю Жениха безсмертного собори дів насолоджуєш.

Радуйся, бо Ти в тяжкій боротьбі зі страстями плотськими допомагаєш;

Радуйся, монастирів невсипна блюстителько.

Радуйся, всеблагая Скоропослушнице, що прохання наші на благо сповняєш.

Кондак 11

Співи наші смиренні, що Тобі приносяться від повноти  любові сердечної, не зневаж, і не відвернися від нас, оскверненних багатьма гріхами, але допоможи нам, Всеблагая, покаянням очиститися від нечистоти гріховної і подвизатися у чистому і богоугодному житті. Тебе начальницею подвигу й заступницею в цьому маючи, зможемо достойно і праведно заспівати до Господа: Алилуя.

Ікос 11

Світлим промінням чудес свята ікона Твоя немеркнучи сяє, Богородице Діво, і весь світ благодатно освітлює, проганяючи всяке вороже дійство силою Божою, яка виходить від Неї, тим то радуємось ми, грішні, маючи запоруку Твого до нас благовоління, і Тобі, Скоропослушниці, молитв наших, подячно взиваємо:

Радуйся, рання зірко сонця незаходимого;

Радуйся, зоре дня невечірнього.

Радуйся, бо Ти ранок спасіння нам засвітила;

Радуйся, що породила Жениха безсмертного душ людських.

Радуйся, що бажання наші богоугодні сповняєш;

Радуйся, бо Ти в скорботах і обставинах нам на допомогу швидко приходиш.

Радуйся, раю мисленний, всякою втіхою духовною переповнений;

Радуйся, що від надлишку Твого і нам краплі втіхи виточуєш.

Радуйся, бо Ти спеку страстей наших охолоджуєш;

Радуйся, бо Ти благодатне безстрастя, тим хто шукає його, подаєш.

Радуйся, бо Ти тих, хто в чистості живе, дуже любиш;

Радуйся, бо Ти в снах і баченнях обранців Божих відвідуєш.

Радуйся, всеблагая Скоропослушнице, що прохання наші на благо сповняєш.
Кондак 12

Благодать Божа, що виходить від святої ікони Твоєї, яка Скоропослушницею Тобою названа, Богомати Владичице, приводить до Неї всіх скорботних і обтяжених, які відходять почутими від цього джерела – Твоїх милостей і щедрот: в скорботах – заспокоєння, в напастях – захист, в хворобах – зцілення невичерпно отримуючи від чудотворного зображення Твого, Всеблагая, і подячно співають благих подателю Богові: Алилуя.

Ікос 12

Оспівуючи чудеса Твої, Владичице, і велику милість Твою до християнського роду, знаючи, що недостойними ми є для достойного прославлення Твого, Чеснійша за Херувимів і Славнійша незрівнянно від Серафимів, отже надіючись на велике милосердя Твоє, Всеблагая, смиренно приносимо Тобі пісні такі:

Радуйся, пристановище тихе для подвижників благочестя;

Радуйся, для мовчальників солодка співбесіднице.

Радуйся, для тих, хто в пустелях і горах подвизається благодатна відрадо;

Радуйся, таємних рабів Божих світу цього таємне напоумлення.

Радуйся, грішників, що каються з Богом примирення;

Радуйся, Гори Афонської верховна володарко.

Радуйся, бо Ти Петра пустельнолюбного відвіданням Твоїм тут осяяла;

Радуйся, бо Ти Афанасія богомудрого явленням Твоїм тут благословила.

Радуйся, бо Ти багатьох Афонських преподобних славою небесною прославила;

Радуйся, бо Ти насельникам гори цієї особливу любов Твою явила.

Радуйся, тілес наших безвідплатна цілителько;

Радуйся, бо Ти душам нашим до Царства Небесного дорогу вказуєш.

Радуйся, всеблагая Скоропослушнице, що прохання наші на благо сповняєш.
Кондак 13
О Всеоспівана мати, що Скоропослушницею назвалася у святій іконі Твоїй, Богородице Маріє! Прийми милостиво це мале моління наше, що від серця нашого приносимо Тобі з вірою і любов’ю, і ублагай завжди славлену Тройцю визволити нас від геєни вогняної, темряви безпросвітної і мук вічних, щоб через заступництво Твоє, ставши наслідниками Царства Небесного, ми сподобилися зі святими співати Богові: Алилуя.

Цей кондак читається тричі, а потім ікос 1 і кондак 1
Молитва перша

О Пресвятая Діво, Мати Господа вишнього, скоропослушна заступнице всіх, що до Тебе з вірою приходять! Споглянь з висоти небесної величі Твоєї на нас, недостойних, що припадаємо до святої ікони Твоєї, вислухай скоро смиренну молитву нас, грішних, і принеси її до Сина Твого, вмоли Його, щоб осяяв душі наші, мороком покриті, світлом Божественної благодаті Своєї і очистив розум наш від помислів суєтних, нехай заспокоїть і зцілить страждаючі від ран серця наші, нехай напоумить нас на добрі діла і укріпить трудитися перед Ним зі страхом, нехай простить все, що вчинили злого, нехай визволить від вічних мук і не позбавить небесного Свого царства.

О Преблагословенная Богородице! Ти зволила назватися в образі Твоєму Скоропослушницею, і зволила всім приходити до Тебе з вірою, не зневаж нас, опечалених, і не попусти загинути нам в безодні гріхів наших, на Тебе після Бога всі ми уповаємо і надіємося на спасіння, і під Твій Покров і Заступництво вручаємо себе на віки віків. Амінь!

Молитва друга

Преблагословенная Владичице, Приснодіво Богородице, Бога Слова більше за всяке слово на спасіння наше породила, і благодать Його більше за всіх сповна прийняла, море з’явила Божественних дарів і чудес, Ти є вічнотекуча річко, що виливає благість всім, які з вірою до Тебе звертаються! До чудотворної Твоєї ікони припадаючи, молимось Тобі, всещедрій Матері чоловіколюбного Владики, вилий на нас велику милість Твою і прохання наші, що приносимо Тобі, Скоропослушниці, швидко до виконання всі приведи, щоб на користь та втіху і на спасіння кожному були. Відвідай, Преблагая, рабів Твоїх благодаттю Твоєю, подай немічним зцілення і здоров’я, тих хто хвилюється – тишу, ув’язненим – волю, і всіх, що від різноманітних хвороб страждають – заспокій. Визволи, Всемилостива Владичице, всяке місто і країну від голоду, пошесті згубної, землетрусу, потопу, вогню, меча та іншої кари тимчасової й вічної, материнською Твоєю сміливістю відвертаючи гнів Божий. Також від душевного розслаблення, пристрастей і гріхопадіння визволи рабів Твоїх, щоб без першкод у всякому благочесті проживши у цьому житті земному, в майбутньому вічних благ сподобились благодаттю і чоловіколюбством Сина Твого і Бога, йому ж подобає всяка слава, честь і поклоніння з Безначальним Його Отцем і Пресвятим Духом, нині і повсякчас і на віки віків. Амінь!

Джерело: Свято-Володимирський кафедральний Патріарший собор м. Києва