сьогодні
07
березня 2021
21-лютого Святого Великомученика Феодора Стратилата
20 лютого 2016
Dubnosobor
Святий Великомученик Феодор Стратилат походив із міста Евхаїт у Малій Азії (сучасна Туреччина). З раннього віку він був наділений багатьма даруваннями, красою та мужністю. Слава про його мужність стала відомою після того як він вбив змія, який жив на околиці Евхаїта та їв людей і тварин, тримаючи в страху всю околицю міста. Озброївшись мечем та промовляючи молитву, Феодор вбив змію, прославляючи серед людей ім’я Христове.
Життя Святого Великомученика Феодора СтратилатаЗа таку відвагу Феодор був призначений воєначальником (стратилатом) у місті Гераклії. Крім військового обов’язку він ще й проповідував людям Христове вчення. Його щире слово, підкріплене особистим прикладом християнського життя, відвертали людей від язичництва. Через певний час дуже багато людей в Гераклії навернулись до Христа.
Про це дізнався імператор Лікіній (307-324) і в своїй лютті викликав до себе Феодора, щоб той поклонився ідолам. Та Феодор попросив попросив Лікінія приїхати в Гераклію, пообітцявши йому що тут у присутності великої кількості місцевих людей він поклониться ідолам. Для цієї пишної церемонії він забажав щоб із всієї Гераклії знесли до нього додому золоті та срібні статуї язичницьких божків для нібито приватного поклоніння. На наступний день повинно було бути всенародне вшанування ідолів.
Засліплений ненавистю до християн, Лікіній погодився на це та швидко був розчарований: заволодівши ідолами, святий розбив їх на частини та роздав бідним. Імператор був шокований та розлючений таким розвитком подій. Феодор же пояснив свій вчинок вірою в Христа та невір’ям в язичницьких богів. Імператор був ображений та велів схопити його та віддати жорстокому катуванню. Святого жорстоко сікли різками, обпікали вогнем та різали залізними кігтями. Потім Феодора Стратилата кинули в темницю та морили голодом п’ять днів. Згодом викололи очі та розп’яли.
Однак Господь, по великій своїй милості, хотів щоб смерть святого була корисною для людей як і все його життя. Як говорить Передання, вночі до нього прийшов Ангел і, знявши його з хреста, зцілив його. Ранком знайшовши Феодора цілим і неушкодженим, воїни переконались в істинності християнської віри та побажали охреститись. Також і жителі міста, бачачи явне чудо, навернулись до Христа та вже хотіли заступитись за свого стратилата, проте він добровільно пішов на каторгу, де йому було відсічено голову 21 лютого 319 року.
В день мученицької смерті Святого Феодора Стратилата Свята Церква згадує також і про чудо, яке вчинив Святий в однойменному Храмі в місті Корсата біля Дамаска. Коли сарацини напали на місто, то Храм в честь Святого Феодора Стратилата перетворили собі на житло. Один із сарацинських воїнів вистрілив із лука в ікону Святого Феодора. Стріла влучила в плече святого й із нього почала текти кров. Всі присутні у Храмі сарацини загинули на місці. Про це чудо свідчив Святий Патріарх Антіохійський Анастасій та Преподобний Іоан Дамаскин.

 За матеріалами: kolomija.com