сьогодні
20
червня 2024
10 листопада Свята Православна Церква вшановує пам`ять мучениці Параскеви-П`ятниці.
10 листопада 2015
Dubnosobor

Свята мучениця Параскева, наречена П’ятницею.

1375881033Свята мучениця Параскева, наречена П’ятницею, жила в III столітті в Іконії в багатій і благочестивій сім’ї. Батьки святої особливо шанували день страждань Господніх – п’ятницю, тому й назвали дочку, що народилася в цей день, Параскевою, що в перекладі з грецької і означає – П’ятниця. Всім серцем полюбила юна Параскева чистоту і високу моральність життя незайманої і дала обітницю безшлюбності. Вона захотіла присвятити все своє життя Богу і просвітленя язичників світлом віри Христової.

На цьому праведному шляху судилося Параскеві, що носила в імені своєму пам’ять про день великих Страстей Ісусових, долучитися і в житті Страстям Христовим через тілесні муки. За сповідання православної віри озлоблені язичники схопили її і привели до міського володаря. Тут їй запропонували принести богомерзку жертву поганському ідолу. З твердим серцем, сподіваючись на Бога, відкинула преподобна цю пропозицію. За це вона зазнала великі муки: прив’язавши її до дерева, мучителі терзали її чисте тіло залізними цвяхами, а потім, втомившись від мучительства, кинули її до в’язниці. Але Бог не залишив святу страдницю і чудово зцілив її понівечене тіло. Не сприйнявши цього Божественного знамення, кати продовжували мучити Параскеву і, нарешті, відсікли їй голову.

Свята Параскева П’ятниця завжди користувалася у православного народу особливою любов’ю і шануванням. З її пам’яттю поєднується безліч побожних звичаїв та обрядів. Ікони святої мучениці охороняють сімейне благополуччя і щастя. За церковним віруванням, свята Параскева – покровителька полів і худоби. Тому, в день її пам’яті, прийнято приносити до церкви для освячення плоди, які зберігаються потім, як святиня, до наступного року. Крім того, святій Параскеві моляться про збереження худоби від падежу. Свята мученика – цілителька людей від самих важких душевних і тілесних недуг.

День пам’яті: 10 листопада (28 жовтня за ст. ст.).

Молитва до святої мучениці Параскеви П’ятниці.

Свята невісто Христова, багатостраждальна мученице Параскево! Знаємо, що ти з юності всією душею твоєю і всім серцем твоїм полю­била Царя Слави, Христа Спасителя, і Йому єдиному уневістила себе, роздавши майно своє бідним і убогим. Ти силою твого благочестя, твоєю цнотливістю і праведністю, як сонячним промінням, засяяла, живучи побожно серед не­вірних і безбоязно проповідуючи їм Христа Бога. Ти з днів юності твоєї, навчена твоїми батьками, завжди благоговійно шанувала дні спасительних страждань Господа нашого Ісуса Христа, Його ж ради і сама добровільно по­страждала. Ти рукою ангела Божого від незціли­мих ран дивно зцілилася і, прийнявши неви­мовну світлість, здивувала невірних мучителів. Ти ім’ям Господа нашого Ісуса Христа і силою твоєї молитви у язичницькому капищі всіх ідолів на землю скинула і на порох перетвори­ла; ти, обпалена свічками, єдиною твоєю мо­литвою до всесильного Господа погасила при­родний вогонь і тим же полум’ям, чудесно за­паленим через ангела Божого, попаливши не­честивих беззаконників, багато людей привела до пізнання істинного Бога. Ти, прийнявши у славу Господа відсічення мечем твоєї голови мучителями, мужньо закінчила свій страдниць­кий подвиг, зійшовши душею на небеса, в чер­тог улюбленого твого Жениха Христа, Царя Слави, що радісно зустрів тебе цим небесним голосом: “Радуйтеся, праведні, бо мучениця Параскева увінчалася!” Тому і ми нині вітаємо тебе, багатостраждальна, і, дивлячись на святу ікону твою, з розчуленістю взиваємо до тебе: всечесна Параскево, знаємо, що ти маєш велику сміливість перед Господом, ублагай Його чоловіколюбство за нас, що стоїмо і молимося тобі. Нехай подасть Він і нам, як тобі, терпіння і благодушність у бідах і скорботних обставинах; нехай Він дарує, твоїм заступництвом і клопо­танням, радісне, благоденственне і мирне життя, здоров’я і спасіння, і у всьому благий успіх улюбленій Вітчизні нашій Україні, нехай по­шле Своє святе благословення і мир; і всім пра­вославним християнам нехай подасть твоїми молитвами утвердження у вірі, побожності і святості, зростання у християнській любові і всяких чеснотах; нехай очистить нас від усякої скверни і пороку, нехай огородить нас святими Своїми ангелами, нехай захистить, збереже і помилує всіх святою Своєю благодаттю і вчи­нить спадкоємцями і причасниками Небесного Свого Царства. І так, досягнувши спасіння твої­ми святими молитвами, предстательством і за­ступництвом, всеславна невісто Христова Па­раскево, прославимо всі пречесне і величне ім’я дивного у святих Своїх істинного Бога Отця і Сина, і Святого Духа завжди, нині і повсякчас, і навіки-віків. Амінь.

Прим.: Моляться до святої мучениці Параскеви П’ятниці  про зціллення людей від самих важких душевних і тілесних недуг. Молитва святої мучениці розрішає безпліддя батьків, зцілює немовлят, розраджує жінок у багатьох турботах, допомагає дівчатам знайти гідну пару, зміцнює тих, хто в тяжких обставинах, збадьорює слабодухих, підтримує немічних, має силу відвертати стихійні лиха та дарувати дощ у посуху. В Україні здавна святу Параскеву вшановували особливо, її ікона була в кожній оселі поруч з образами Спасителя, Пресвятої Богородиці, святителя Миколая та великомучениці Варвари.