сьогодні
30
квітня 2025
Святині храму

Ікона Божої Матері «Дубенська (Іллінська)».

69334857_750571338696336_5951173137071603712_n

Початок історії Дубенської ікони Божої Матері пов’язаний зі святим благовірним князем Костянтином Острозьким. Перша згадка про неї датується 1565 р.  : за переказом, цей святий князь подарував образ Божої Матері зі свого дому родовому Спасо-Преображенському монастирю у м. Дубно після того, як перед ним зцілилася від сліпоти жінка, яка була в гостях у його маєтку.

Життя святого благовірного князя Костянтина засвідчує, що він любив  віддалятися від справ до Дубенського Спасо-Преображенського монастиря, у якому проводив першу седмицю Великого посту. Дубенський образ прикрашала дорогоцінна риза з перлів, що також вважалося ознакою княжого дару.

Сам образ не зберігся – був втрачений під час І Світової війни (версій втрати є декілька), але за існуючими зображеннями він належить до іконографічного типу «Умиління» та зовнішньо подібний до Почаївської ікони Божої Матері. Висловлюється припущення, що він був списком з Почаївського чудотворного образу, який  або зроблений за повелінням благовірного князя Костянтина, або  подарований йому Почаївським монастирем.

3 лютого 2019 року, у день інтронізації Блаженнійшого Епіфанія, митрополита Київського і всієї України, зваживши на прохання дубенчан відтворити святиню образу Пресвятої Богородиці  “Дубенської” та отримавши на це благословіння Блаженнійшого митрополита Епіфанія, Високопреосвященнійший Іларіон, архієпископ Рівненський і Острозький, благословив настоятеля Свято-Іллінського собору м. Дубна протоієрея Ігоря Когута взяти під особистий контроль написання образу. Було віднайдено в архівах можливі зображення втраченої ікони. Усі вони були дещо різні, але вказували абсолютно однаково на лик, де спершу здавалося, що це фото людини, а не написаний образ. І ось, керуючись даними матеріалами , було сформовано ескіз ікони.

22 березня 2019 року митрополит Київський і всієї України освятив дошку і благословив іконописця Григорова Олексія до благословенної справи. Люди радо сприйняли цю звістку про відновлення ікони і приносили до Свято-Іллінського собору Дубна свої пожертви для її написання. Першою жертводавицею стала парафіянка Віра Грицай, яка пожертвувала чи не єдину цінність, сімейну реліквію – золотий годинник з камінням, який було переплавлено і виготовлено золоті зірки, а каміння з нього прикрашає корону Пресвятої Богородиці. Сама ж жінка невдовзі була розбита інсультом, лікарі давали дуже малий відсоток на її одужання, але саме завдяки молитвам біля цього образу духовенства собору та її близьких людей зцілилася. Відновлена ікона отримала назву:” Образ Пресвятої Богородиці “Дубенська (Іллінська)”, щоб майбутні покоління не плутали її з іншими копіями, а також  назва вказує на постійне місце перебування святині. На самій іконі додалися зображення святого благовірного князя Костянтина Острозького, як будівничого храмів та монастирів, а також пророка Іллі, як покровителя міста Дубна, Спасівський та Хрестовоздвиженський монастирі і Свято-Іллінський собор, де (за однією із версій) перебувала ікона, а також Видубицький монастир міста Києва, звідки і взяла початок нова ікона.

dsc_5419 - копия

2 серпня 2019 року, у день пам’яті пророка Іллі (за старим стилем), у Свято-Іллінському соборі цей образ Пресвятої Богородиці був освячений Блаженнійшим митрополитом Епіфанієм. І саме перший та єдиний хресний хід з образом  відбувся 18 серпня 2019 року до Спасо -Преображенського храму м.Дубна з благословіння архієпископа Іларіона на прохання настоятеля даного храму (нині покійного) отця Богдана Кецка, так як історія першого образу Дубенської Богородиці безпосередньо була пов’язана з цим святим місцем,  куди він і був подарований князем Острозьким. Ікона перебувала в Преображенському храмі протягом 18 та 19 серпня, після чого повернулася до Свято-Іллінського собору м. Дубна.

У 2020 році, 14 січня, під час святкової Новорічної Божественної літургії (за старим стилем), у Свято-Іллінському соборі замироточила ще одна невеличка ікона “ДубИнська”, яка перебувала в іконописній майстерні під час написання ікони Божої Матері “Дубенської (Іллінської)”, і цим самим прорекла випробування  пандемією covid 19.

17, 18, 19 та 20 лютого 2022 року група паломників разом з настоятелем Свято-Іллінського собору міста Дубна, перебуваючи на острові Корфу (Греція) біля мощей святителя Спиридона Тримифутського та на Святій горі Афон, помітили на малому образі, який постійно подорожував з групами, велику вологу.  Рідина,  яку виділяла ікона,  була без запаху, але солоною на смак,- це були сльози Пресвятої Богородиці, яка оплакувала війну в Україні,  що розпочалася за кілька днів , 24 лютого 2022 року, і страшенну біду, завдану російським агресором. Першими свідками цього, окрім паломників, стали афонські монахи, зокрема ігумен монастиря Ксенофонт, Олексій. У той же час у Дубні мироточили інші маленькі іконки “Дубенської (Іллінської)” Пресвятої Богородиці в домівках благочестивих християн.

Багато й інших чудес творить Пресвята Діва через свою ікону, і цьому свідченням є ті пожертви, які в знак подяки залишають біля образу вірні.

Єпископом Іоаном (Швецем)  було написано акафіст Пресвятій Богородиці перед Її образом “Дубенським (Іллінським)”.

Молімося до Матінки Небесної – Пресвятая Богородице, допомагай нам!

  

Мощі прп. Іова, ігумена і чудотворця Почаївського.

69862559_765020947251375_8197362714150961152_n

    Преподобний Іов Почаївський 20-ть років потрудився в Хресто-Воздвиженському монастирі м.Дубна.У xx ст. безбожницькою радянською владою монастир було знищено, але взнак трудів преподбного, Почаївською лаврою центральному Свято-Іллінському Дубенському собору, була передана велика частка мощей Іова Почаївського, яка зберігається і шанується досі. Рака з часточкою мощей св. прп. Іова,  знаходиться з лівої сторони перед сулією, щовівторка та перед кожною Літургією біля киоту з мощами звершуються молебні, де вірні просять у святого угодника помочі та заступництва, з життям прп. Іова Почаївського ви можете ознайомитись в Бібліотеці.

Частички мощей преподобних Києво-Печерських.

IMAG0424

Три частички мощей: прп. Миколи Святоші, прп. Еразма та прп. Лаврентія Затворника, зберігаються в мощовику на престолі і виносяться на поклоніння вірним у день їх пам`яті та читанні Акафісту преподобним, з життям святих ви можете ознайомитися в Бібліотеці.

Інші три частички: муч. мл. Іоанна, муч. Євстратія та муч. Кукші вмонтовані в дубовий підпрестольний хрест.

1389612378

СВЯТИНІ ЯКИМИ ОПІКУЄТЬСЯ КЛІР ТА ГРОМАДА

СВЯТО-ІЛЛІНСЬКОГО СОБОРУ.

 

32293729_635989046743608_6093902730043064320_nIMAG0420

Водосвятний ківорій Свято-Іллінського собору.

IMAG0501

Каплиця Святителя Миколая архиєпископа Мир Лікийських чудотворця на подвір`ї храму навпроти правого притвору.

viber image

   Каплиця св. ап. і євангелиста Іоана Богослова с. Кривуха.

IMAG0400

Каплиця на кладовищі по вул. Млинівській м. Дубно.

IMAG0403Каплиця свв. рівноапостольних Кирила і Мефодія учителів слов`янських ЗОШ №1 по вул.  Шевченка м. Дубно.

IMAG0401Хресне знамення по вул. Млинівській яке об`єднує громаду Свято-Іллінського собору та Свято-Миколаївського.

IMAG0392Хресне знамення с. Кривуха.

IMAG0395 Хресне знамення вул. Львівська.

IMAG0397Хресне знамення на перехресті вул. Ломоносова та С. Бандери.