сьогодні
12
серпня 2022
Проповідь на день пам’яті cвятого Архистратига Божого Михаїла та інших небесних сил безплотних.
20 листопада 2021
Dubnosobor
Во ім’я Отця і Сина, і Святого Духа!
“На початку Бог сотворив
Небо і землю…” (Бут. 1. 1)
Такими словами пророк Мойсей описує початок творіння Богом світу. Під словом “Небо”, Святі отці Церкви розуміють невидимий світ, а під словом “земля” – видимий. Невидимий світ, під час творіння Всесвіту, складали Ангели – безплотні істоти, наділені від Бога розумом і свобідною волею. Слово “ангел” означає провісник, посланець і це вказує нам на службову діяльність цих безплотних духів у відношенні до Бога та людей.
Маючи різні ступені наближення до свого Творця, Ангели поділяються на ієрархічні чини. Вищу ієрархію складають Серафими, Херувими, та Престоли; середню – Господства, Сили, Власті; а нищу – Начала, Архангели та Ангели. Над усіма ангельськими чинами Господь поставив Архистратига Михаїла, ім’я якого з єврейської мови означає “Хто, як Бог?”.
З усієї історії існування світу видно, що доля людства, взагалі, та українського народу, зокрема, тісно пов’язана із Воєводою Сил Небесних – Архистратигом Божим Михаїлом, який завжди допомагав тим, хто шанує і любить Істинного Бога.
Священне Передання вказує нам на те, що він, разом з ангельським військом, ще перед створенням видимого світу переміг та скинув з Неба найсвітлішого на той час ангела – Люцифера, за те, що він загордився і разом з  частиною ангелів повстав проти Бога, захотівши бути як Бог.
Старозавітна Біблійна історія описує для людей всіх поколінь дуже багато прикладів, де Архангел Михаїл допомагав боговибраному ізраїльському народові та окремим його представникам. Він супроводжував цей народ із єгипетського рабства до обітованої землі, ідучи перед ним у вигляді хмари вдень, і у вигляді стовпа вогненного вночі. Він, для того щоб цей народ не впав у ідолопоклонство, заборонив дияволу явити людям мертве тіло їхнього пророка Мойсея, який вивів євреїв з під ярма немилосердного фараона, супроводжував їх по пустелі, творив чудеса, молився за прощення гріхів відступництва від Бога, приніс їм із гори Сінай скрижалі Закону, даного самим Богом. Архангел Михаїл явився Ісусу Навину, відкривши йому волю Господню про здобуття ізраїльтянами Єрихону; його видіння удостоїлись бачити батьки Самсона, яких він сповістив про народження від них незвичайного дитяти. Сила великого Архистратига Божого проявилася у знищенні 185 тисяч воїнів Ассирійського царя Сеннохирима; в перемозі над нечестивим вождем Іліодором; в захисті від вогню трьох святих отроків – Ананії, Азарії та Мисаїла, вкинутих у піч вогненну за відмову вклонитися ідолу.
В часи Нового Завіту християни теж відчували благодатну допомогу цього Провісника Божого. Ми знаємо багато різноманітних чуд Архистратига, одним із яких є чудо в місті Хонах, де він своєю Архистратижою силою врятував християнську громаду та їхній храм, який розлючені язичники, змінивши русло двох річок, хотіли затопити водою.
Ось чому християнський світ так полум’яно любить та шанує Архистратига Божого Михаїла. Ця любов споконвіків полум’яніє і в серцях українського народу. Наші предки, від благодатного часу просвічення їх світлом Христового вчення, обирали Воєводу Сил небесних за свого покровителя, будуючи на його честь храми, до жертовників яких вони приносили свою віру, надію, любов… І ці чесноти ріднили їх з Богом, з невидимим світом Ангелів та Святих, що від віку угодили Богові!
Прояв Архистратижої опіки над українським народом ми вбачаємо в тому, що славні українські козаки, ідучи захищати свій народ від різних зовнішніх ворогів, разом з хоругвою Покрови Пресвятої Богородиці, несли образ Архистратига Михаїла і часто поверталися переможцями. Бажаючи безперестанного Михайлівського покровительства над собою, український народ віддав свій стольний град Київ в опіку Архистратига, і він постійно опікується цим народом. Це він своїм вогненним мечем відбивав від нашої держави різних ворогів! Це він захотів щоб наша Україна без кровопролиття стала незалежною! Це він відбудовує зруйновані, та будує нові собори, монастирі, храми, в яких би ми могли через молитви, покаяння та Причастя ставати рідними Богові, ріднити з Ним своїх дітей, внуків та правнуків, які в наші часи дуже часто віддаляються від Нього. Саме це віддалення від Бога є причиною тих негараздів та скорбот, які ми, українці, переживаємо у сьогоденні.
Отже, маючи над собою щит та полум’яний меч Божого Архистратига, прибігаймо до його ікони, приносімо до неї свої подяки за все, що ми через нього отримали від Бога; приносімо свої почуття любові до Бога, віри та надії на подальше піклування за нас перед Господом; приносімо до цієї ікони свої щирі сльози покаяння за свої гріхи та гріхи минулих поколінь, для того щоб той вогненний меч не повернувся проти нас, і щоб ми не були знищені з лиця землі так, як часто були знищені нечестиві народи, непокірні перед Богом. В цьому нехай допомагає нам Святий Архистратиг Божий Михаїл разом із своїм Воїнством Небесним, а ми будемо молитися до нього, промовляючи: “Святий Архистратиже Божий Михаїле з усіма небесними силами, моли Бога за нас грішних!” Амінь.
Ігумен ОЛЕКСІЙ
(Мензатюк),
кандидат богословських наук,
21 листопада 2003 р.
rivne-cerkva